وبلاگ

آموزش سازمانی ؛ آموزش مهارت‌های تأثیرگذار سازمانی

آموزش سازمانی
مقالات

آموزش سازمانی ؛ آموزش مهارت‌های تأثیرگذار سازمانی

آموزش سازمانی فرایند انتقال دانش در یک سازمان است که عملکرد کارکنان و قابلیت‌های حین کار را افزایش می‌دهد. آموزش‌های سازمانی یک رویکرد تاکتیکی برای کمک به کارکنان برای یادگیری مهارت‌هایی است که مستقیماً بر عملکرد شغلی و تعهدات آن‌ها تأثیر می‌گذارد. همچنین در آموزش مهارت‌های سخت مانند نحوه استفاده از یک ابزار یا نرم‌افزار خاص تمرکز دارد. آموزشهای سازمانی در توسعه کارکنان برای مشاغل فعلی آن‌ها متمرکز است. در این صورت آن‌ها را برای نقش‌ها و مسئولیت‌های آینده آماده می‌کند. از طریق این آموزش، کارکنان می‌توانند مهارت‌های جدیدی را توسعه دهند. این آموزش برای کارکنان در مورد سیستم‌ها، فرایندها و ابزار خاصی که سازمان استفاده می‌کند، است. معمولاً آموزش و توسعه سازمانی زیرمجموعه منابع انسانی است. دوره‌های آموزشی موفق ابزار و دانشی را برای حمایت از اهداف تجاری یک شرکت به کارمندان ارائه می‌دهد. این کار از طریق انواع برنامه‌های آموزشی انجام می‌شود که می‌تواند شامل هر چیزی از جمله جلسات آموزشی حضوری گرفته تا توسعه مهارت‌های فنی و شیوه‌های کاری باشد.

اهمیت و فواید آموزش سازمانی

با توجه به این‌که آموزش سازمانی عملی‌تر و کمتر از توسعه کارکنان بوده، بیان اهمیت و مزایای آن آسان‌تر است. در این روش افزایش تولید و بهبود عملکرد که نتایج کسب‌وکار بهتری را ارائه می‌دهند، قابل‌اندازه‌گیری است.  همچنین آن‌ها قابل تأیید هستند مانند کسب اعتبارات ادامه تحصیل حرفه‌ای (CPE) یا نیازهای قانونی مانند آموزش انطباق موردنیاز.

سازمان‌ها به کارکنانی نیاز دارند که در انجام هر کاری بهترین باشند. به‌این‌ترتیب، سازمان‌ها باید برای کمک به کارکنان خود و انجام بهتر وظایف با معرفی فناوری‌ها یا فرایندهای جدید که موجب افزایش بهره‌وری می‌شوند یا حتی فقط مهارت در عملکردهایی که کارکنان انجام می‌دهند، سرمایه‌گذاری کنند. چنین تغییراتی به آموزش نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که کارکنان می‌توانند به اهداف شرکت برسند. شرکت‌ها اغلب به هزینه اجرای آموزش به‌عنوان دلیلی برای سرمایه‌گذاری نکردن در آن نگاه می‌کنند. بااین‌حال، ناتوانی در آموزش کارکنان هزینه‌های قابل‌توجهی مانند نرخ پایین تولید، کاهش رقابت، افزایش هزینه‌های تجاری، مدیریت ناکارآمد و محیط‌های کاری ناامن به‌همراه دارد.

 

آموزش سازمانی

 

بهترین شیوه‌های آموزش سازمان

در ادامه قصد داریم به برخی از بهترین شیوه‌های آموزش بپردازیم:

انعطاف‌پذیر

همه ما متفاوت یاد می‌گیریم. اگرچه شما نمی‌توانید به همه پاسخ دهید، اما باید به فعالیت‌های آموزشی خود تنوع اضافه کنید. برخی از آموزش‌ها ممکن است نیاز به آموزش کلاسیک به رهبری مربی یا به‌صورت مجازی داشته باشند. درحالی‌که برخی دیگر می‌توانند از طریق آموزش ویدئویی درخواستی ارائه شوند. بخش مهم این است که در نظر بگیرید چه آموزشی باید انجام شود و چگونه می‌توان بهترین نتیجه را گرفت. با به‌کارگیری روش‌های مختلف آموزشی، می‌توانید به موفقیت آموزش خود اطمینان بیشتری داشته باشید.

ترکیبی و از راه دور

دورکردن کارمندان از وظایف خود برای فعالیت‌های آموزشی همیشه سخت بوده است. امروز بسیاری از کارمندان در خانه کار می‌کنند یا محیط‌های کاری انعطاف‌پذیری دارند. یادگیری ترکیبی راه دیگری برای انعطاف‌پذیری و همچنین افزایش شانس شرکت کارمندان در آموزش شما است. مزیت اضافه شده در اینجا این است که شما می‌توانید آموزش‌های بیشتری را در مقیاس با کسری از هزینه و تلاش آموزش حضوری اجرا کنید.

نگهداری جذاب

برای جلب‌توجه رقابت می‌کنند. شما با جدول‌های زمانی پرفشار، انبوهی از وظایف، جریان‌های بی‌پایان، اعلان‌های چت، یادآوری‌های تقویم و تماس از پلتفرم کنفرانس ویدئویی روبه‌رو هستید. شما به کارکنان خود نیاز دارید که در آموزش خود متمرکز شوند. برای انجام این کار، نمی‌توانید آن‌ها را مجبور کنید که منفعلانه شما را در حال سخنرانی تماشا کنند. شما می‌توانید از ابزارهایی مانند کلاس‌های مجازی که دارای ابزارهای ارزیابی، نظرسنجی و اتاق‌های پراکنده یا ویدئوهای تعاملی هستند، استفاده کنید. برای باز کردن بحث‌ها و تشویق مشارکت راهی را پیدا کنید.

زمان‌بندی

قسمت بزرگی از سازماندهی، دانستن چگونگی برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی حرفه‌ای دارای زمان‌بندی مناسب است. زمان‌بندی گامی فراتر از فهرست کردن کارها است. در این صورت علاوه‌بر ثبت کارها، برنامه زمانی انجام را می‌توانید تکمیل کنید. زمان‌بندی به افراد کمک می‌کند که مدیریت زمان خود را بهبود بخشند، چراکه از همه انتظار می‌رود کارها را در موعد مشخص انجام دهند.

آموزش محول کردن کارها

یکی از مهارت‌های ارزشمند، یادگیری برای واگذاری وظایف است که شما را در سازماندهی کارهای خود کمک می‌کند. از مزیت این کار می‌توان به مهارت برنامه‌ریزی، اولویت و کاهش بار کاری اشاره کرد که برای اجرای آن باید تقسیم وظایف و اولویت‌دهی را رعایت کنید.

دوری از چند وظیفه بودن

همواره ایده انجام چندین کار با هم جذاب به نظر می‌رسد، اما در عمل کاملاً متفاوت است. ثابت شده است که چند وظیفه بودن موجب کاهش بهره‌وری می‌شود، چراکه کم‌شدن تمرکز و توجه شما را به‌دنبال داشته و کارها دشوارتر شده و تمام شدن آن‌ها نیاز به زمان بیشتری دارد.

 

آموزش سازمانی

 

کاهش آشفتگی

یکی از مهارت‌های سازمانی قابل‌توجه، ایجاد سیستم بایگانی و مستندسازی برای فایل‌هایی که شما با آن‌ها کار می‌کنید. برای کارکردن چه در دفتر و یا خانه، بدون شک اسناد و فایل‌های زیادی را جمع‌آوری می‌کنید و امکان دارد تا مدت‌ها به آن‌ها احتیاج نداشته باشید، اما این ترس را خواهید داشت که در آینده شاید به آن‌ها نیاز داشته باشید. برای مستندسازی، داشتن یک سیستم سازمان‌یافته این امکان را به شما می‌دهد که هر زمان بخواهید به اسناد و مدارک دسترسی داشته باشید. همچنین با محافظت از آن‌ها این احتمال که آن‌ها را از دست بدهید، کاهش پیدا می‌کند. این سیستم باید دارای قابلیت مستندسازی به‌صورت فیزیکی و دیجیتال باشد.

سازماندهی فضای کاری خود

یکی از آموزش‌های سازمانی سازماندهی فضای کار خود محسوب می‌شود. محیطی که در آن کار می‌کنید تأثیر بسیار زیادی در نحوه کارکرد شما دارد. اگر دارای فضای کاری به‌هم‌ریخته و کثیف هستید، شانس شما برای کارکردن به‌صورت منظم کاهش می‌یابد. فعالیت در یک فضای کاری سازمان‌یافته این امکان را مهیا می‌کند که بتوانید با بیشترین بازدهی کار کنید. در این صورت شما بی‌جهت وقت خود را برای جستجو وسایل هدر نمی‌دهید. همچنین کارکردن در یک محیط مرتب و منظم، برای ذهن شما آرامش‌بخش است.

7 گام برای داشتن آموزش‌های سازمانی تأثیرگذار

رهبران حوزه مدیریت منابع انسانی توصیه می‌کنند باید گام‌های هفت مرحله‌ای زیر را برای داشتن آموزشهای سازمانی تأثیرگذار طی کنید.

تجزیه‌وتحلیل بازار

برنامه آموزش و توسعه سازمانی که برای کارمندان در نظر گرفته می‌شود، بهتر است بلندمدت و استراتژیک باشد. اگر نقطه‌ای در بازار یافت شد که در آینده پتانسیل رشد دارد، بهتر است سرمایه خود را در آن بخش قرار دهید. بهتر است قبل از این کار از خود سؤال کنید مشتریان چقدر با این حوزه درگیر هستند؟ میزان رشدی که درون سازمان ایجاد می‌شود، چقدر است؟ میزان سودآوری در بلندمدت و این‌که کارمندان شما آمادگی این آموزش را دارند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

آموزش سازمانی

 

آموزش سازمانی در جهت نیازها

برای یادگیری، بهتر است تیم‌هایی را ارسال کنید که بدانند به کدام سؤالات جواب دهند. باید آن‌ها از معیار عملکرد و چگونگی سنجیدن شدن اطلاع داشته باشند. استاندارد کیفیت داده‌ها را کارمندان شما تعیین می‌کنند. به‌همین دلیل توسعه فناوری روش‌های جدیدی برای آموزشهای سازمانی در اختیار کارمندان قرار می‌دهد.

 سفر و لذت از آموزش و توسعه سازمانی

در قرآن به این مسئله اشاره شده که سفر می‌تواند تجربه‌های بسیاری به انسان اضافه کند. درست است که سفر دارای هزینه‌های بسیار زیادی است، اما به این هزینه‌ها به دید برنامه‌های یادگیرنده نگاه کنید. بهتر است سفر در کنار سایر آموزش‌ها قرار داده شود. افراد با دیدگاه‌های متفاوتی به آموزش نگاه می‌کنند، اما یکی از اصلی‌ترین اِلمان‌هایی که منجر به تأثیرگذاری آموزش می‌شود؛ جذابیت موضوع و لذت بردن از آموزش است.

 سفارشی‌سازی

برای آموزش و توسعه سازمانی می‌توانید از اطلاعات متفاوتی استفاده نمایید. سفارشی‌سازی آموزش می‌تواند ایده مناسبی باشد. شما می‌توانید داخل سازمان اقدام به جستجوی افرادی که نیاز به آموزش مشخص دارند، کنید. سپس فارغ از این‌که در کدام بخش مشغول به فعالیت هستند، آموزش را ارائه نمایید که برای آن‌ها قابل‌درک باشد.

ارزیابی نیروهای منتخب برای آموزش و توسعه سازمانی

افرادی که برای این کار انتخاب می‌کنید، باید علم داده بدانند، این قابلیت را داشته باشند که پروسه آموزش سازمانی را شناسایی کنند. پروسه یادگیری سازمانی را تجزیه‌وتحلیل نمایند و در آخر باید این توانایی را داشته باشند که حفره‌های یادگیری را پیدا کنند و برنامه مشخصی را برای آن‌ها ارائه دهند. تعداد افرادی که این قابلیت را داشته باشند کار را به‌صورت حرفه‌ای انجام دهند، بسیار اندک هستند. سازمان‌هایی نیز هستند که اقدام به استخدام این افراد می‌کنند. بهتر است برای انتخاب افراد به رزومه شرکت یا سازمان‌‎ها نگاه کنید.

 داشتن برنامه آموزش مستمر

آموزش و توسعه سازمانی باید دارای ساختاری یکپارچه باشد. ارتباط بین آموزش و راندمان کارکنان باید به‌خوبی احساس شود. سعی در کاهش شکاف بین علم و صنعت باشید. بهتر است تمام بخش‌های سازمان، برنامه آموزشی مستمر داشته باشند.

 آموزش گام‌به‌گام

به یاد دارید که چگونه آرام‌آرام قدم‌زدن را یاد گرفتید؟ پروسه آموزش و توسعه سازمانی به‌همین صورت انجام می‌شود. قدم‌به‌قدم، با افت‌وخیزهای فراوان و آهسته‌آهسته! در اولین قدم امکان دارد احساس کنید آموزش تأثیرگذار نیست. امکان دارد آن را هزینه اضافی بدانید، اما هنگامی‌که سازمان در جهت پیشرفت شروع به دویدن کرد، متوجه خواهید شد که قدم‌های اول به‌عنوان بتن‌ریزی برای ساخت یک آسمان‌خراش در نظر گرفته می‌شود.

در این مقاله سعی شد در رابطه با آموزش سازمانی بحث کنیم. آموزش‌های سازمانی موجب افزایش دانش و مهارت کارکنان می‌شود. همچنین موجب ایجاد تحول مثبت از طریق تغییر فرهنگ، تقویت تمرکز و یادگیری متمرکز می‌شود. آموزش مهارت‌های سازمانی اغلب ساختاری و رسمی هستند. همین‌طور می‌توان گفت بسته به نیاز، مهارت‌های منتقل شده ممکن است فنی، سازمانی یا زمینه‌ای باشد.

برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید از روش زیر در تماس باشید.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

دسته‌ها

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare