وبلاگ

مهارت مدیریت استرس ؛ بهترین تکنیک‌ها و روش‌های مدیریت استرس

مهارت مدیریت استرس
مقالات

مهارت مدیریت استرس ؛ بهترین تکنیک‌ها و روش‌های مدیریت استرس

مهارت مدیریت استرس تکنیکی است که می‌توانید با دانش و تمرین اصولی آن را یاد بگیرید و در شرایط مختلف از آن استفاده نمایید. مدیریت استرس می‌تواند این انگیزه را در شما ایجاد کند که بتوانید کارهای خود را انجام دهید. به‌طورکلی استرس شدید ناشی از بیماری، ازدست‌دادن شغل، مرگ یکی از اعضای خانواده و رویداد دردناک زندگی می‌تواند بخش طبیعی از زندگی به‌شمار رود. استرس می‌تواند تعادل عاطفی و همچنین سلامت جسمی شما را به خطر اندازد. استرس می‌تواند در عملکرد شما بسیار تأثیرگذار باشد. یکی از توانایی‌ها برای شناخت استرس‌های مختلف زندگی و تأثیر آن‌ها در خود و دیگران مهارت مدیریت استرس است. شناخت منابع استرس و نحوه تأثیر آن در فرد، می‌تواند با اعمال و موضع‌گیری‌های خود فشار و اضطراب را بکاهد. مهارت‌های مدیریت استرس طیف گسترده‌ای از تکنیک‌ها شامل تغییر تغذیه، تنظیم بیوریتم، فعالیت‌های روزانه ورزشی، مراقبه تا راهکارهای شناختی و روان‌شناختی، مدیریت زمان و ذهن، اصطلاح محیط اجتماعی براساس نیاز هر فرد هستند.

اهمیت مهارت مدیریت استرس

اگر در زندگی به سطح بالایی از استرس برسید، می‌تواند در تعادل ذهنی و همچنین سلامت جسمانی شما تأثیر بگذارد. استرس سبک زندگی سالم را از بین می‌برد و حتی مقدار زیاد آن سطح بهره‌وری شما را مختل می‌کند. هدف نهایی افراد از زندگی خود لذت بردن از یک تعادل به‌همراه کار به‌موقع، روابط سالم، آرامش و سرگرمی است. به‌همین دلیل مدیریت مؤثر آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مدیریت استرس کمک می‌کند شما به‌وضوح فکر کنید، نقش خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهید و از زندگی لذت ببرید.

 

مهارت مدیریت استرس

 

مهارت‌های مدیریت استرس

یکی از مهارت‌های مدیریت استرس، تغییر ذهن است. همچنین می‌توانید تکنیک‌های مدیریت استرس را تمرین کنید و از ارتباط بدن و ذهن بهره ببرید. شناسایی منابع استرس می‌تواند در مدیریت و کنترل آن کمک بسیاری کند. شناسایی این منابع کار ساده‌ای نیست و این عوامل استرس‎‌زا می‌تواند شامل تغییر شغل، جابه‌جایی یا طلاق باشد. شناسایی منابع استرس مزمن می‌تواند بسیار پیچیده باشد. در ادامه قصد داریم روش‌های مدیریت استرس را برای شما شرح دهیم:

 1. منابع استرس زندگی خود را شناسایی کنید.

یکی از تکنیک‌های مهم برای مدیریت استرس شناسایی منابع آن است. شناسایی منابع استرس کار راحتی به نظر نمی‌رسد. عوامل استرس‌زا شامل موارد مختلفی است و تعیین منابع آن می‌تواند پیچیده‌تر باشد. نادیده‌گرفتن افکار، احساسات و رفتارهای شما می‎تواند نقش کلیدی در کنترل اضطراب داشته باشد. برای شناخت منابع واقعی استرس خود، باید به عادات، نگرش و بهانه‌ها توجه داشته باشید.

 1. مدیریت استرس را تمرین کنید.

ازآنجایی‌که استرس یک پاسخ خودکار از سیستم عصبی شما است؛ بنابراین برخی از عوامل در زمان‌های قابل پیش‌بینی رخ می‌دهد. در هنگام مدیریت استرس می‌توانید عوامل پرتنش قابل پیش‌بینی را تغییر دهید یا واکنش خود را نسبت به مسائل تزکیه کنید. در هنگام تصمیم‌گیری در رابطه با انتخاب گزینه در سناریو، فکرکردن به چهار مورد نظیر اجتناب، تغییر، انطباق و پذیرش بسیار مفید است. محدودیت‌های خود را بشناسید و به آن‌ها پایبند باشید، حال چه در زندگی شخصی و یا حرفه‌ای خود، به عهده گرفتن بیش از حد توان شما، یک دستورالعمل مطمئن برای کنترل استرس است. افرادی که موجب ایجاد اضطراب در شما می‌شوند، دوری کنید. اگر فردی به‌صورت مداوم موجب ایجاد دلهره در زندگی شما می‌شود، مدت‌زمانی را که با آن فرد می‌گذرانید، محدود کنید و یا به رابطه با آن شخص پایان دهید. در دست گرفتن کنترل محیط می‌تواند تأثیرگذار باشد.

 

مهارت مدیریت استرس

 

 1. زمان خود را مدیریت کنید

مدیریت زمان برای بهره‌وری بهینه و فعال‌بودن می‌تواند در کاهش استرس کمک کند تا افراد بتوانند به خواسته‌های خود دست پیدا کنند. سعی نمایید انتظارات خود را مدیریت کنید تا به اهداف موردنظر خود برسید. محدودیت زمانی می‌تواند استرس را در زندگی افراد ایجاد کند. برنامه کاری گاهی اوقات بیش از حد تلمبار می‌شود که باعث احساس خستگی در برخی افراد خواهد شد. برای مدیریت این نوع شرایط، می‌توان برنامه‌ای از اولویت‌ها برای انجام کار تنظیم کرد. این موارد به کاهش استرس و حتی داشتن یک برنامه قابل‌کنترل کمک می‌کند. شما می‌‎توانید براساس چارچوب زمانی که دارید برنامه خود را تکمیل کنید. برخی از پرکاربردترین تکنیک‌های مدیریت بهتر زمان، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نوشتن لیست کارها
 • اولویت‌بندی وظایف
 • تعیین اهداف و راه‌های رسیدن به آن‌ها
 • برنامه‌ریزی فعالانه وظایف
 • برنامه‌ریزی هفتگی
 1. زمانی را برای تفریح ​​و استراحت اختصاص دهید

فراتر از رویکرد مسئولیت‌پذیری و نگرش مثبت، می‌توانید با اختصاص دادن زمان استراحت و تفریح، استرس را در زندگی خود کاهش دهید. در شلوغی زندگی غرق نشوید و به نیازهای خود رسیدگی کنید. پرورش ذهن خود یک ضرورت است نه تجمل. اگر به‌صورت منظم برای تفریح و استراحت وقت بگذارید، در مکان بهتری برای مدیریت استرس‌های زندگی خواهید بود. استراحت و آرامش را در برنامه روزانه خود قرار دهید. هر روز کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید. برای فعالیت‌های که در شما احساس خوشایندی را ایجاد می‌کنند، وقت بگذارید. این فعالیت‌ها می‌توانند شامل تماشای ستاره‌ها، نواختن پیانو و یا دوچرخه‌سواری باشند. حس شوخ‌طبعی خود را حفظ کنید. لبخند بزنید، عمل خندیدن به بدن شما کمک می‌کند تا از روش‌های مختلف با استرس مبارزه کنید. تمرین تمدد اعصاب را انجام دهید. تکنیک‌های تمدد اعصاب شامل یوگا، مدیتیشن و تنفس عمیق می‌تواند واکنش آرام‌سازی بدن را فعال کند. با یادگیری و تمرین این تکنیک‌ها، سطح استرس شما را کاهش می‌دهد و ذهن، بدن شما آرام و متمرکز می‌شود.

 1. ورزش کنید

حفظ یک روتین ثابت و ورزش‌کردن از نشانه‌های داشتن سبک زندگی سالم است. ورزش کمک می‌کند تنش‌ها کاهش یابند و انرژی فرد افزایش یابد. برای تسکین استرس خود می‌توانید ورزش کنید، ضروری نیست ورزشکار باشید یا ساعت‌های طولانی وقت خود را در باشگاه بگذرانید. ورزش باعث آزاد شدن اندورفین می‌شود که در شما احساس خوبی ایجاد می‌کند. ورزش می‌تواند یک گزینه مناسب برای دورکردن از نگرانی‌های روزانه شما باشد. شما می‌توانید به‌صورت روزانه به مدت 30 دقیقه وقت خود را صرف ورزش‌کردن کنید. با ورزش‌کردن می‌توانید به‌تدریج سطح تناسب‌اندام خود را افزایش دهید. شما می‌توانید در طول روز فعالیت‌های بسیار کوچکی را به برنامه‌های روزانه خود اضافه کنید. اولین قدم بلند شدن و حرکت به‌سوی هدف و فعالیت موردنظر است.

 1. رژیم غذایی سالم را در برنامه خود قرار دهید

علاوه‌بر ورزش منظم، انتخاب سبک‌های زندگی سالم دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند مقاومت شما را در برابر استرس افزایش دهد. یک رژیم غذایی سالم و متعادل موجب تقویت عملکرد بدن و ذهن می‌شود. رژیم غذایی متعادل کمک می‌کند تا با هر موقعیت استرس‌زا کنار بیایید. رژیم غذایی سالم موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و آمادگی بیشتری برای مقابله با  عوامل استرس‌زا دارد. برای افزایش و بالابردن انرژی، روز خود را با صبحانه شروع کنید. همچنین در طول روز ذهن خود را با وعده‌های غذایی متعادل و مغذی حفظ کنید. کاهش مصرف الکل، کافئین و شکر راهی ثابت شده برای کاهش استرس یا اضطراب است.

اگر بدن ما مواد مغذی مناسبی دریافت کند، احتمالاً استرس در زندگی روزمره ما رخ نمی‌دهد. افزایش موقت کافئین و شکر اغلب با کاهش خلق‌وخو و انرژی به پایان می‌رسد. با کاهش مقدار قهوه، نوشابه، شکلات و میان وعده‌های شکری در رژیم غذایی خود، احساس آرامش بیشتری خواهید کرد و خواب بهتری خواهید داشت. از مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر خودداری کنید. خوددرمانی با الکل یا مواد مخدر احتمالاً به‌راحتی بتوانید از استرس فرار کنید، اما تسکین آن موقتی است. سعی نمایید به طور مستقیم و با ذهنی روشن با مشکلات برخورد کنید. خواب کافی می‌تواند موجب افزایش انرژی در ذهن و بدن شما شود. احساس خستگی، استرس شما را افزایش می‌دهد، زیرا ممکن است باعث شود شما غیرمنطقی فکر کنید.

 

مهارت مدیریت استرس

 

 1. یاد بگیرید که استرس را در لحظه از بین ببرید

وقتی‌که از رفت‌وآمدهای صبحگاهی سردرگم می‌شوید و یا این‌که در یک جلسه استرس‎زا در محل کار قرار می‌گیرید و یا از مشاجره با همسرتان دلسرد شده‌اید، اکنون باید به‌دنبال یک مهارت مدیریت استرس باشید. در این مواقع باید سریع استرس و اضطراب ایجاد شده را تسکین دهید. سریع‌ترین روش برای کاهش اضطراب این است که نفس عمیق بکشید و حواس خود را نسبت به مسائل ایجاد شده پرت کنید. برای کاهش استرس می‌توانید عکس موردعلاقه خود را مشاهده نمایید و یا یک عطر منحصربه‌فرد را استشمام کنید. موسیقی موردعلاقه خود را گوش دهید و شروع به رقصیدن کنید. حیوان خانگی خود را در آغوش بگیرید. همچنین می‌توانید بلافاصله به استراحت کردن بپردازید و تمرکز خود را بر روی یک مسئله منعطف کنید. در مورد مسائلی که به شما انرژی و احساس خوشایندی می‌دهد، تصویرسازی کنید. این نکته را در نظر داشته باشید تمام این موارد در همه افراد به یک‌شکل پاسخ نمی‌دهند. کلید تسکین سریع استرس، آزمایش و کشف تجربیات حسی منحصربه‌فرد است که بهترین کار را برای شما انجام می‌دهد.

 1. وقت خود را با دوستانتان بگذرانید

هیچ چیزی آرامش‌بخش‌تر از گذراندن زمان با دوستان صمیمی که همسو و همفکر شما هستند، نیست. دوستان صمیمی و دوست‌داشتنی می‌توانند در شما احساس امنیت و درک را ایجاد کنند. در واقع، تعامل چهره‌به‌چهره، مجموعه‌ای از هورمون‌ها را تحریک می‌کند که پاسخ دفاعی «جنگ یا گریز» بدن را خنثی می‌کند. یک تسکین‌دهنده طبیعی برای استرس، حضور در طبیعت است؛ بنابراین ارتباط منظم و حضوری با خانواده و دوستانتان در مناظر طبیعی را جزء اهداف خود قرار دهید. به‌خاطر داشته باشید که افرادی که با آن‌ها صحبت می‌کنید نباید انتظار داشته باشید که بتوانند استرس شما را برطرف کنند. آن‌ها فقط باید شنوندگان خوبی باشند. افرادی که به شما اهمیت می‌دهند از اعتماد شما متملق خواهند شد. این فقط پیوند شما را تقویت می‌کند، البته، همیشه داشتن یک دوست نزدیک برای تکیه دادن به او در هنگامی‌که تحت‌فشار شدید قرار گرفته‌اید، واقع‌بینانه نیست. شما با ایجاد و حفظ شبکه‌ای از دوستان نزدیک می‌توانید انعطاف‌پذیری خود را در برابر عوامل استرس‌زای زندگی افزایش دهید.

در این مقاله سعی شد در رابطه با بحث مهارت مدیریت استرس نکاتی را ارائه کنیم. داشتن مهارت‌های مدیریت استرس می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما در رسیدن به اهداف خود کند. استرس می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی در زندگی شخصی و محیط کار شما داشته باشد. برای کنترل کردن استرس می‌توانید مهارت‌های مختلفی را در دستور کار خود قرار دهید. ورزش جزء مهم‌ترین مهارت مدیریت استرس محسوب می‌شود که می‌توانید به‌سادگی آن را در روتین روزانه خود قرار دهید.

برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید از روش زیر در تماس باشید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

بایگانی‌ها

دسته‌ها

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare