وبلاگ

مهارت حل مسئله در کودکان

مهارت حل مسئله در کودکان
مقالات

مهارت حل مسئله در کودکان

مهارت حل مسئله در کودکان از بروز عوارضی مانند استرس‌های جسمی و روحی جلوگیری می‌کند. در این صورت بهتر است هر چه زودتر برای آموزش حل مسئله به کودکان خود اقدام کنید تا در آینده تبدیل به افراد موفقی شوند. مهارت های حل مسئله به کودکان هنگامی مشخص می‌شود که افراد در بزرگ‌سالی به‌خوبی قادر به تشخیص احساسات خود هستند، اما نمی‌دانند چه مشکلی باعث بروز چنین احساساتی شده است. به‌همین جهت اگر در کودکی به‌درستی آموزش ببینند و دلیل اصلی مشکلات آن‎‌ها پیدا شود، می‌توانید با آرامش راه‌هایی را برای حل آن مشکلات پیدا کنید. آشنایی با روش‌های حل مسئله کمک می‌کند تا خلاقیت کودکان افزایش پیدا کند و در دروسی مانند ریاضی توانایی پیدا کنند.

با توجه به این‌که کودکان پس از شناخت مشکل و حل آن اعتمادبه‌نفس پیدا می‌کنند، می‌توانند در اموری مانند رهبری گروه‌های کودکان، موفقیت‌های چشمگیری را کسب کنند. همین‌طور می‌توان گفت این‌که چگونه باید این مهارت را به کودکان آموزش دهید، نیازمند شناخت کودک و همچنین راه‌های مؤثر برای یادگیری مهارت حل مسئله به کودکان است. والدین باید اول از همه یک الگوی مناسب برای کودک خود باشند تا بتوانند چگونگی حل معما و پاسخ‌دادن به پرسش‌ها را به آن‌ها آموزش دهند. این کار هم تنها با تمرین و تکرار امکان‌پذیر است و بدون اقدام عملی به‌هیچ‌وجه نمی‌توان از کودک انتظار داشت که به‌راحتی موفق به طی این فرایند شود.

 آموزش حل مسئله به کودکان

مهارت های حل مسئله به کودکان باید متناسب با دنیای آن‌ها باشد؛ یعنی با استفاده از انواع بازی‌های مختلف این استعداد را در کودک خود تقویت کنید. انجام بازی‌هایی مانند تکمیل پازل، لگو، شطرنج، پانتومیم و غیره می‌تواند به تقویت این مهارت در کودکان کمک کند. هنگامی‌که کودک به‌جای به‌دست‌آوردن یک پاسخ حاضر و آماده خودش تلاش نماید و یک راه‌حل برای چیدن پازل پیدا کند، قطعاً در آینده نیز برای حل مشکلات خود موفق‌تر عمل خواهد کرد. شاید تصور کنید که کودکان مشکلات چندانی ندارند و نیازی به آموزش حل مسئله به کودکان نیست، اما آن‌ها براساس اقتضای سن خودشان درگیر مشکلاتی هستند.

این مشکلات می‌تواند شامل عدم توانایی در برقراری ارتباط با همسالان، تجربه استرس‌های روزانه هنگام پاسخگویی به سؤالات درسی و یا درگیرشدن در مسائل مالی خانوادگی باشد. این مشکلات می‌توانند تأثیرات بدی بر روان کودک داشته باشند. اگر به‌درستی شناسایی و برطرف نشوند، می‌توانند زمینه‌ساز بیماری‌های روحی و روانی باشند یا به‌صورت پرخاشگری و مشکلات رفتاری بروز پیدا کنند. به‌همین دلیل بهتر است در همان دوران کودکی به آن‌ها آموزش دهید که چگونه با مشکلات روبه‌رو شوند. بهتر است برای این کار به کودکان خود کمک کنید تا راه‌حلی که برای حل یک مشکل مدنظر دارند، ارائه کنند. در این صورت می‌توانند اعتمادبه‌نفس پیدا کنند و ذهنشان برای حل مسائل باز‌تر می‌شود.

 

مهارت حل مسئله در کودکان

 

مزایای آموزش مهارت های حل مسئله به کودکان

مزایای آموزش‌دادن مهارت‌های مربوط به حل مسئله در کودکان شامل موارد زیر می‌شوند:

 • افزایش خلاقیت کودکان

کودکی که با فکرکردن به‌دنبال بررسی دقیق مشکلات خود باشد، می‌تواند راه‌حل‌های متنوعی متناسب با ذهن کودکانه خودش ارائه کند. گاهی اوقات راه‌حل‌هایی که به ذهن کودکان می‌رسد، به ذهن افراد بزرگ‌سال نمی‌رسد. ذهن بچه‌ها باز و روشن است و مانند ما بزرگ‌سالان درگیری فکری ندارند. به‌همین می‌توانند با راه‌حل‌هایی بسیار ساده موفق به حل مشکلات بزرگ شوند. در این صورت توصیه می‌شود اجازه دهید کودکان دبستانی خودشان برای حل مسائل ریاضی فکر کنند و به نتیجه برسند. درست است که هر مسئله یک راه‌حل ساده دارد، اما این‌که کودک بتواند فکر کند و تمام جوانب را در نظر بگیرد، بسیار اهمیت خواهد داشت. حل کردن مسائل توسط کودکان موجب شکوفایی خلاقیت ذهن آن‌ها می‌شود.

 • افزایش اعتمادبه‌نفس

یکی دیگر از مزایای آموزش حل مسئله به کودکان افزایش اعتمادبه‌نفس در کودک است. هنگامی‌که کودک ببیند، می‌تواند به‌راحتی مسائل مختلف را حل کند و از راهکارهای او استقبال شود، خودش را باور می‌کند و با اعتمادبه‌نفس بیشتری برای حل مسئله تلاش می‌کند. هنگامی‌که کودکان به نسبت به قابلیت‌هایی که دارد آگاهی پیدا کنند، می‌تواند در گروه دوستان خود به‌عنوان یک رهبر عملکرد مناسبی داشته باشند و در دروسی مانند ریاضی که نیازمند این مهارت هستند، پیشرفت چشم‌گیری خواهند داشت.

نقش والدین در آموزش مهارت‌های حل مسئله به کودکان

والدین نقش بسیار مهمی در آموزش مهارت حل مسئله در کودکان دارند. وقتی که والدین به‌عنوان یک فرد بالغ خودشان این قابلیت را داشته باشند که الگوی مناسبی برای کودک باشند، می‌توانند مرحله‌به‌مرحله به‌صورت عملی به کودکانشان آموزش دهند که چگونه باید با یک مشکل روبه‌رو شوند و برای حل آن راه‌حل پیدا کنند.

 • لازم است که والدین همیشه در کنار کودک باشند و او را تأیید کنند تا این مهارت‌ها در آن‌ها تقویت شود.
 • انجام تمرین‌های گروهی با افراد خانواده به‌شدت بر یادگیری سریع این مهارت‌ها تأثیر دارد.
 • علاوه‌براین والدین باید یک محیط مناسب را برای کودکان فراهم کنند تا با استفاده از تفکر و خلاقیت خود، راه درستی را برای حل مشکل پیدا نمایند. همین‌طور می‌توان گفت از بازی‌های گروهی می‌توانید استفاده کنید و یا کودکتان را در محیط‌هایی قرار دهید که باید از مهارت‌های حل مسئله برای ادامه بازی بهره ببرند تا خودش راهکارهای جدیدی را ارائه نمایند. وقتی‌که وسایل و ابزار لازم برای حل مسئله در محیط مناسب فراهم باشند، به‌راحتی می‌توانند راه‌حل‌های خود را امتحان کنند و ببینند کدام یک به نتیجه می‌رسند. در ادامه قصد داریم یک مثال را برای شما شرح دهیم؛ در یک زمین ماسه‌بازی اگر کودک وسایلی مانند ماسه، آب، سطل و بیل در اختیار داشته باشد، می‌تواند به‌راحتی سازه‌های جدیدی بسازد و برای حفاظت از آن‌ها راهکارهای تازه‌ای را ابداع کند.
 • اگر والدین، کودک را مسخره و جدی نگیرند و به راه‌حل‌هایی که ارائه می‌کند توجه نکنند، مطمئناً خلاقیت کودکشان را از بین خواهند برد؛ بنابراین بهتر است همیشه عقاید او را جدی بگیرید و او را تشویق کنند تا بتوانند باگذشت زمان راه‌حل‌های ارزشمندتری پیدا نمایند.
 • به کودکانتان برای حل مسئله زمان بدهید. یادگیری مهارت حل مسئله نیازمند تمرین و تکرار است؛ بنابراین همیشه چند ساعت در هفته را برای آموزش این مهارت‌ها به کودک اختصاص دهید و با او تمرین کنید.

اقدامات لازم برای آموزش حل مسئله

برای آموزش مهارت های حل مسئله به کودکان باید برخی از مراحل را در پیش بگیرید تا به‌مرور‌زمان این مهارت را در آن‌ها تقویت کنید. قبل از شروع این مراحل باید ابتدا هر فرد نسبت به خود شناخت پیدا کند. وقتی که فرد مهارت‌های خودش را بشناسد و نسبت به احساساتش اشراف کامل داشته باشد، به‌راحتی می‌تواند با مشکلات مقابله کند. به‌همین خاطر در ادامه به مراحلی که باید طی کنید تا مهارت حل مسئله در کودکان رشد کند اشاره می‌کنیم.

 1. شناخت مسئله

شناخت مسئله یکی از مهارت‌های اصلی برای حل مشکلات است. وقتی که شما به‌خوبی مشکل را شناسایی کنید و بادقت به تمام جوانب یک قضیه نگاه نمایید، می‌توانید برخورد بهتری داشته باشید. با یک مثال قصد داریم مسئله را واضح‌تر بیان کنیم؛ وقتی یک کودک نمی‌تواند اسباب‌بازی خود را درست سر هم کند و گریه می‌کند به‌جای این‌که وسایل را برای او درست کنید، باید ابتدا به او نشان دهید که خوب به آن‌ها نگاه کند تا ببیند از چه قطعاتی تشکیل شده و اصلاً هدف از ساخت این لوازم چیست. هنگامی‌که مرحله‌به‌مرحله به کودک آموزش دهید که هر قطعه چطور و به کدام قسمت ارتباط پیدا می‌کند، می‌توانید هم مهارت‌های دست‌ورزی او را تقویت کنید و هم به او نشان دهید که برای حل مشکل، باید ابتدا به تمام جوانب آن بادقت نگاه کند.

 1. پیداکردن راه‌حل

دومین مرحله برای به‌دست‌آوردن مهارت حل مسئله در کودکان کشف راه‌حل مناسب است. همیشه سعی کنید مانند یک همراه در کنار کودک باشید و با امتحان کردن راه‌حل‌های مختلف به او آموزش دهید. به‌طورکلی یک مشکل ممکن است چندین راه‌حل داشته باشد و باید همه آن‌ها امتحان شود تا بهترین گزینه انتخاب شود. هیچ‌وقت سعی نکنید جواب مسئله را خودتان به کودک بگویید. اجازه دهید از خلاقیت خودش استفاده کند تا راهکارهای جدید را نیز امتحان نماید.

 

مهارت حل مسئله در کودکان

 

 1. هدایت کودک

اگر مشاهده می‌کنید که کودکتان احساس ناتوانی می‌کند و از شما کمک می‌خواهد، به‌سرعت جواب را حاضر آماده را در اختیارش قرار ندهید. به ذهن کودکتان فرصت کندوکاو و جست‌وجو دهید. در این صورت تنها او را هدایت کنید و راهنمایی‌هایی در اختیار کودک قرار دهید که به او کمک کند راه‌حل درست را پیدا نماید. والدین نمی‌توانند در تمام زندگی کنار کودک خود باشند و راه درست و غلط را به او آموزش دهند. بهتر است اجازه دهید تا خودش از پس مشکلاتش بربیاید.

 1. آموزش ریسک‌پذیری

به کودکان جسارت دهید تا بتوانند برای حل مسائل مختلف ریسک کنند. اگر هنگام حل یک مشکل شکست می‌خورند، راه‌های دیگری را جایگزین کنند و عقب‌نشینی نکنند. روحیه دادن به کودکان باعث می‌شود تا ریسک‌پذیری آن‌ها افزایش پیدا کند.

 1. الگوسازی

برای کودکانتان یک الگوی مناسب و قابل‌اتکا باشید. کودک بیشتر رفتارهایی که در زندگی انجام می‌دهد از والدین خود یاد می‌گیرد. وقتی که شما هنگام برخورد با مسائل و مشکلات خودتان را نمی‌بازید و راه‌حل‌های مختلفی را امتحان می‌کنید، کودک نیز یاد می‌گیرد که مسیرهای زیادی برای رسیدن به یک هدف وجود دارد و ممکن است در طول این مسیرها دچار مشکلاتی شود که باید با آن‌ها مقابله نماید.

در این مقاله سعی شد در رابطه با مهارت حل مسئله در کودکان برخی از نکات مهم را بیان کنیم. والدین می‌توانند نقش کلیدی در یادگیری حل مسائل کودکان دارند. والدین می‌توانند سعی کنند با تشویق و ایجاد محیط آرام، کودکان خود را برای یادگیری و حل مسائل آموزش دهند. والدین باید تلاش کنند که کودکان آن‌ها در دوران کودکی مسئولیت انجام مسائل شخصی خود را بپذیرند. همچنین می‌توانند از طریق روانشناسان ما در حضورنو برای چگونگی آموزش برای داشتن مهارت و حل مسئله در کودکان اقدام نمایند.

برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید از روش زیر در تماس باشید.​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

دسته‌ها

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare