وبلاگ

مدیریت استرس چیست ؛ آشنایی با راهکارها

مدیریت استرس
مقالات

مدیریت استرس چیست ؛ آشنایی با راهکارها

اگر استرس دارید و از وجود آن باخبرید؛ باید بدانید که داشتن استرس و اضطراب می‌تواند به‌راحتی شما را از پا بیندازد. اگر شما برای مدت طولانی تحت‌تأثیر استرس قرار بگیرید، فرصت‌ها و موقعیت‌های زندگی خود را یکی پس از دیگری از دست خواهید داد. باید به یادداشت که موقعیت‌های شغلی، مخارج روزانه و روابط عاطفی معطل ما نخواهند ماند.

نگران‌کننده‌تر از موضوعی که مطرح شد، این است که شخص خود از وضعیت استرس موجود باخبر نباشد و نداند با چنین عارضه‌ای در حال زندگی است.

ازاین‌رو مديريت استرس حائز اهمیت می‌شود. شما می‌توانید با رعایت نکات و انجام فعالیت‌هایی، استرس خود را تحت کنترل دربیاورید و در نتیجه زندگی شاداب‌تر و پویاتری را تجربه کنید.

در نظر داشته باشید که این راهکارها برای همه یکسان نیست و شما باید بسنجید که کدام نکات برای شما مؤثرتر از دیگر موارد است.

 

مدیریت استرس

 

قدم اول در مدیریت استرس

برای درمان و یا مدیریت یک موضوع، ما نیازمندیم که ابتدا به طور جامع بدانیم با چه چیزی طرف هستیم. در مورد استرس نیز این موضوع صادق است. قبل از هر اقدامی باید دریابیم که چه عوامل درونی یا بیرونی موجب استرس ما می‌شوند. در نگاه اول ممکن است این موضوع، کاری ساده به نظر برسد. درست است که استرس ناشی از تنش‌های عاطفی، طلاق و ازدست‌دادن شغل به‌راحتی قابل تشخیص است؛ اما موارد متعددی وجود دارد که تشخیص و شناسایی آن‌ها یا مشکل است یا ما به‌تنهایی قادر به انجام این کار نیستیم و مراجعه به روانشناس لازم است.

برای تشخیص و شناسایی سرمنشأهای استرس در خود، بهتر است خودتان را موشکافانه مورد بررسی قرار دهید.

 • نظرتان در مورد استرس چیست؟ استرس را به‌عنوان موضوعی گذرا و موقتی برای خود می‌دانید؟
 • آیا علت استرس موجود را عوامل بیرونی می‌دانید یا هسته مرکزی این استرس و اضطراب را در درون خود پیدا می‌کنید؟

برای اینکه همه چیز را حدسی و حدودی جلو نبریم، بهتر است هر بار که دچار استرس می‌شوید، شرایط و حس و حال خود را یادداشت کنید.

 • چه اتفاقی رخ داد و شما استرس را در خود احساس کردید؟
 • دلیل استرس شما چه بود؟ اگر مطمئن نیستید، آن را حدس بزنید.
 • واکنش شما نسبت به استرس چه بود؟
 • برای آرام‌کردن خود و برقراری آرامش و تعادل چه کردید؟

با یادداشت‌کردن این موارد متعدد، بعد از گذشت مدتی، شما صاحب یک بانک اطلاعاتی از خود می‌شوید که در آن دلایل مختلفی که موجب استرس و اضطراب شما شده است، وجود دارد.

 

مدیریت استرس

 

راهکارهای مدیریت استرس

 • مهارت “نه” گفتن را بیاموزید! شما باید خط‌قرمزهای خود را بشناسید و به آن متعهد باشید. پذیرفتن مسئولیت‌ها و وظایف بیش از حد توان خود، می‌تواند یک عامل استرس‌زا باشد. تا جایی که ممکن است به هر چیزی که از توان شما خارج است پاسخ منفی دهید.
 • قدم بعدی برای مديريت استرس، دوری کردن از افرادی است که به شما استرس وارد می‌کنند. شما مهم‌ترین شخص زندگی خودتان هستید. از کسانی که در شما استرس ایجاد می‌کنند فاصله بگیرید.
 • اقدامات روزانه خود را مدیریت کنید. اگر انجام یک فعالیت نظیر دیدن اخبار به شما استرس وارد می‌کند، این عمل را ترک کنید. اگر حضور در محیط‌های پرسروصدا حس خوبی را در شما ایجاد نمی‌کند، از حضور در مهمانی‌های شلوغ خودداری کنید.
 • لیستی از کارهای خود تهیه کنید تا متوجه شوید به طور دقیق در طی روز یا هفته به انجام چه اموراتی می‌پردازید. اگر تعداد این امورات از حد توان شما بیشتر است، آن‌ها را اولویت‌بندی کرده و مواردی که پایین لیست قرار می‌گیرند را در صورت امکان حذف کنید.

ممکن است این‌طور به نظر برسد که برای مديريت استرس می‌بایست از خیلی چیزها چشم‌پوشی کنید و یا برای شما شامل هزینه‌های معنوی است؛ اما مطمئن باشید فواید مدیریت استرس بسیار بیشتر از چیزی خواهد بود که به آن فکر می‌کنید. در ادامه به اقدامات بیشتری در خصوص کنترل استرس می‌پردازیم.

 

مدیریت استرس

 

راهکارهای جامع مدیریت استرس

به‌جای سرکوب احساسات خود، آن‌ها را ابراز کنید. شما باید بتوانید در یک جمع دوستانه به‌راحتی مخالفت خودتان را با یک پیشنهاد که مطرح شده، محترمانه و بدون واکنش اعلام کنید. از واکنش‌های دیگران نترسید و راحتی و آرامش خود را مدنظر قرار دهید.

برای کنترل و مهار استرس خود شما باید مروری مجدد بر مشکلات خود داشته باشید. زاویه دید ما به یک موضوع، می‌تواند آن را تبدیل به مشکل یا فرصت کند. لغو شدن یک قرار کاری شاید فرصت مناسبی برای رسیدگی به دیگر امورات ایجاد کند. بسیاری از مشکلات یا مواردی که آن‌ها را استرس‌زا می‌دانیم، شاید با یک تجدیدنظر یا تفکر بیشتر، ماهیت استرس دار بودن خود را از دست بدهند. به این نکته توجه داشته باشید بابت چه موضوعی دارید خود را دچار استرس می‌کنید. آیا این موضوع با گذر زمان همچنان همین‌گونه است یا بعد از گذشت چند ماه آن استرس و اضطراب را برای ما به همراه ندارد.

گام بعدی در کنترل استرس و اضطراب است که خود را بشناسید و با خودتان منصفانه و صادقانه برخورد کنید. کمال‌گرایی بی شک یکی از عوامل استرس‌زا بر هر آدمی است. شما قرار نیست بهترینِ بهترین‌ها شوید و برای رسیدن به آن روح، انرژی و جوانی خود را از بین ببرید. اهدافی منطقی و مناسب با تاب‌وتوان خود برگزینید تا در ادامه راه دچار استرس و اضطراب نشوید.

در همه این توضیحات، این موضوع را در نظر بگیرید که شما نمی‌توانید همه چیز را تحت کنترل دربیاورید یا آن‌ها را نادیده بگیرید. مشکلات اقتصادی و معیشتی، ازدست‌دادن و فوت عزیزان و یا طلاق از جمله مواردی هستند که داشتن استرس در آن‌ها طبیعی است. در چنین شرایطی بهترین عملکرد این خواهد بود که با آن‌ها کنار بیایید و شرایط را همان‌طور که هست بپذیرید. شاید این پذیرش در ابتدا موضوعی ناخوشایند بنماید؛ اما مطمئن باشید که پذیرش آسان‌تر از جنگیدن با مسائلی است که شما نمی‌توانید تغییری در آن ایجاد کنید. اساساً سعی نکنید هیچ موضوعی که قابل‌کنترل نیست را تحت کنترل خود دربیاورید. بهترین مثال برای این موضوع، کنترل نکردن رفتار آدم‌ها است. شما باید به این باور قلبی برسید که نمی‌توانید رفتار هیچ یک از عزیزان یا اطرافیان خود را کنترل کنید. هرکس همان گونه که خود صلاح می‌داند عمل می‌کند و شما تنها بر روی خود و اعمالتان کنترل دارید. اگر رفتار کسی آزارتان می‌دهد و این آزار دیدن موجب ایجاد استرس و اضطراب در شما می‌شود، او را یا بپذیرید و یا از او دوری کنید.

به این موضوع باید توجه ویژه داشت که با رعایت این موارد، شما به‌یک‌باره شاهد بهبود اوضاع نخواهید بود. فواید مدیریت استرس رفته‌رفته در زندگی شما نمایان می‌شود و زندگی سالم‌تری را تجربه خواهید کرد.

با عمل‌کردن به این موارد ما می‌توانیم به‌مرور استرس و اضطراب خود را مدیریت کنیم. در ادامه برای آن که این روند را حفظ کنیم و مجدد به دام استرس و اضطراب نیفتیم، می‌بایست فعالیت‌هایی را انجام دهیم و یا تغییراتی در سبک زندگی خود اعمال کنیم.

حفظ فواید مدیریت استرس

برای اینکه بتوانیم دستاوردهای خودمان را در کنترل استرس و اضطراب حفظ کنیم، ملزم هستیم تا نکاتی در زندگی روزمره رعایت کنیم.

شاید بتوان اصلی‌ترین نکته را داشتن یک برنامه ورزشی ثابت و سبک دانست. سعی کنید در طول هفته روزهایی را برای خود مشخص کنید و به ورزش‌کردن بپردازید. قرار نیست شما ورزشکار حرفه‌ای شوید. با یک ورزش سبک اما همیشگی، سطح انرژی شما بالا می‌رود و روحیه بهتری خواهید داشت. در کنار ورزش‌کردن، داشتن یک برنامه غذایی سالم و مفید می‌تواند کمک‌کننده باشد. از صبحانه غافل نشوید و وعده‌های دیگر را متعادل باانرژی موردنیاز برای فعالیت‌های خودتنظیم کنید. در مصرف کافئین و شکر احتیاط لازم را به خرج دهید؛ زیرا افزایش انرژی حاصل از مصرف این دو ماندگار نیست و با کاهش مصرف آن‌ها شما خواب باکیفیت‌تری تجربه خواهید کرد. با مصرف الکل، مواد مخدر و سیگار سعی در پاک‌کردن صورت‌مسئله نداشته باشید. موارد نام‌برده شاید بتوانند به‌راحتی شما را از استرس فراری دهند؛ اما مسکنی موقتی هستند و به‌زودی شما با واقعیت روبرو خواهید شد.

به‌جای روی‌آوردن به این اعمال مخرب، شما باید قلق خود را پیدا کنید و بتوانید در لحظه استرس به وجود آمده را خنثی کنید. در یک جلسه کاری پرتنش، در یک دعوای زناشویی و یا درگیری در خیابان و اجتماع شما باید بتوانید با استفاده از کلیدهایی قفل ذهنی را باز و از این رنج و استرس رهایی پیدا کنید. نگاه‌کردن به‌عکس فرزندتان، تماس تلفنی با یک دوست، نوشیدن یک قهوه یا حتی نفس عمیق کشیدن می‌تواند شما را از آن موقعیت بغرنج خارج کند.

در این مقاله سعی شد به راهکارهای جامع و مؤثر برای مديريت استرس اشاره کنیم تا با رعایت این موارد بتوانیم زندگی شاداب‌تر و درنتیجه جامعه‌ای سالم‌تر را تجربه کنیم. شاید درگذشته سلاح‌های کشتارجمعی را عامل مرگ‌ومیر بشر می‌دانستند؛ اما در دنیای امروز و با شرایط موجود، استرس و اضطراب ریشه بسیاری از بیماری‌های انسان است که به‌راحتی می‌تواند جان آن‌ها را بگیرد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

بایگانی‌ها

دسته‌ها

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare