وبلاگ

سلامت عمومی چیست؟

سلامت عمومی
مقالات

سلامت عمومی چیست؟

سلامت عمومی بخشی از سلامتی بوده که دارای دو بعد روحی و جسمی است. داشتن سلامتی جسمی و روانی می‌تواند موجب کاهش استرس و فشارهای روزمره شود و در موفقیت شغلی و تحصیلی بسیار تأثیرگذار خواهد بود. برای تمام افراد در برخی از روزها ممکن است پیش بیاید که احساس سلامتی جسمی و روانی نداشته باشند. امکان دارد این اتفاق بعد از تحویل یک پروژه سخت کاری و یا ترک محیط کاری پرتنش برای شما رخ دهد. اهمیت حفظ سلامت و تندرستی در طول زندگی با ترکیب ورزش، رژیم غذایی، بررسی‌های پیشگیرانه سلامت، مدیریت خواب و مسائل مربوط به سلامت روان، یافتن راه‌هایی برای استراحت و آرامش، همه جنبه‌های مهم هستند. به‌طورکلی یکی از ملاک‌های مهم هنگام بررسی سلامت جامعه، بهداشت روان است که باید به آن توجه خاصی داشته باشید، چراکه نقش کلیدی در بهره‌وری و پویایی جامعه خواهد داشت. براساس اساس‌نامه سلامت جهانی بهداشت، تعریف سلامت عمومی توجه به نبود بیماری و معلولیت، دارای رفاه از لحاظ جسمانی، روانی و اجتماعی را جزء ملاک‌های اصلی قرار می‌دهند.

تست سلامت عمومی چیست؟

در سال 1972 توسط گلدبرگ و هیلر باهدف ارزشیابی میزان سلامت عمومی افراد تست (GHQ) طراحی شد. در حقیقت این آزمون یک شیوه غربالگری برای شناخت اختلالات روانپزشکی جزئی در جامعه یا تنظیمات غیربالینی روانپزشک نظیر مراقبت‌های اولیه یا سرپایی است. انجام این تست برای سن نوجوانی به بالا مناسب است و توصیه نمی‌شود برای کودکان از این شیوه استفاده نمایید. آزمون سلامت عمومی برای ارزیابی وضعیت فعلی شما است؛ بنابراین نسبت به اختلالات روانپزشکی کوتاه‌مدت و وضعیت طولانی‌مدت حساسیت دارد. برای معرفی تست سلامت عمومی باید گفت دارای دو بعد روحی و جسمی است. فرد با داشتن این سطح از سلامت به‌سادگی توانایی مقابله با استرس‌ها و فشارهای روزمره را دارد و همین مسئله موجب موفقیت بیشتر در زندگی می‌شود. طبق پژوهش‌های سازمان جهانی بهداشت افرادی که از سلامت روانی برخوردار هستند از لحاظ روحی احساس بهتری دارند. همچنین خود و دیگران را دوست دارند و در نقش‌های خود بسیار قوی و تأثیرگذار ظاهر می‌شوند.

 

سلامت عمومی

 

چقدر به سلامت عمومی بدن خود اهمیت می‌دهید؟

در حال حاضر متأسفانه افراد به سلامت عمومی بدن توجهی ندارند. هر فردی تنها یک بدن دارد و باید اولویت اصلی خود را برای مراقبت از آن بگذارد. بااین‌وجود، بیشتر افراد از بدن خود غافل هستند و تا سلامتی آن‌ها به خطر نیفتد، به آن رسیدگی نمی‌کنند. در برخی از مواقع طبیعی است که مردم از تأثیرات منفی برخی از عادت‌ها و فعالیت‌های خود آگاهی نداشته باشند. اگر آن‌ها نسبت به بدن خود اطلاعات پزشکی لازم را نداشته باشند، نمی‌توان انتظار آگاهی از عواقب هر اقدامی که علیه بدن انجام می‌دهند، داشت. در برخی اوقات تنها نیاز به کمی هوشیاری است تا سلامتی خود را به‌صورت قابل‌توجهی بهبود دهید و زندگی راحت‌تری داشته باشید. در ادامه قصد داریم به چند مورد در رابطه با بهداشت و مراقبت از بدن بپردازیم:

خواب کافی

اغلب مردم توجهی به خواب کافی ندارند. یکی از موارد بسیار مهم و ضروری توجه به استراحت، احیای جسمی و روانی است. براساس مطالعات انجام شده، کمبود خواب می‌تواند کارکرد روزانه افراد را دچار اختلال کند. کمبود خواب می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب را افزایش دهد. در این صورت توجه به الگوی منظم خواب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یک روش مناسب برای مبارزه با بی‌خوابی، تعیین و تنظیم یک‌زمان برای خواب استاندارد است، به‌شرطی که به آن پایبند باشید. چند ساعت قبل از خواب مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار را محدود کنید. یکی از موضوعات مهم برای اغلب افراد، داشتن انرژی مضاعف است. یکی از عوامل مهم برای تحریک استراحت سالم در طول شب، ورزش‌کردن حداقل دو بار در هفته است. با این تغییرات جزئی می‌توانید کیفیت خواب را بهبود دهید و انرژی بیشتری برای حفظ بهتر حافظه به‌همراه داشته باشید.

ایجاد یک حلقه اجتماعی مثبت

به‌طورکلی انسان‌ها موجودات اجتماعی هستند. اجتماعی بودن انسان‌ها به این معناست که محیط پیرامون تأثیر بسیار زیادی در رفاه حال آن‌ها دارد. وقتی که شما از طریق افراد منفی احاطه می‌شوید، در این صورت سلامت روانی و عزت‌نفس کاهش می‌یابد. شاید تصور کنید قطع ارتباط با افراد منفی و سمی کار ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما وقتی‌که قصد عملی کردن آن را دارید، با چالش‌هایی مواجهه می‌شوید. حال از کجا متوجه شوید که ارتباط با این افراد تأثیر منفی در سلامت روان شما دارد. ابتدا اقدام به ارزیابی روابط خود با این افراد کنید. برای ارزیابی بهتر اطرافیان خود، پاسخ به این سؤالات به شما کمک بسیاری می‌کند.

آیا به این افراد اعتماد دارید؟

آیا آن‌ها تقویت و پشتیبانی مثبت ارائه می‌دهند؟

آیا در مواقع نیاز به حمایت از شما می‌پردازند؟

آیا با موفقیت و خوشحالی شما، خشنود می‌شوند؟

اغلب افراد برای رسیدن به پاسخ تمام این سؤالات با روانشناسان مشورت می‌کنند. روانشناسان به شما نمی‌گویند که در زندگی خود با چه افرادی قطع ارتباط کنید، اما به شما کمک خواهند کرد تا دید بهتری نسبت به تأثیرات و روابطی که برقرار می‌کنید، داشته باشید.

 

سلامت عمومی

 

فعال‌بودن در طول روز فعال

اغلب افراد نسبت به فعالیت بدنی خود غافل هستند، چراکه آگاهی نسبت به مزایایی که به سلامت عمومی بدن آن‌ها می‌رساند، ندارند. محدود شدن فعالیت به ورزشگاه یا جلسات یوگا برای بهبود سلامت افراد کافی نیست. افراد باید در طول روز حتی در هنگام انجام کارهای روزمره، سعی نمایند فعالیت داشته باشند تا همواره بدن آن‌ها آمادگی انجام ورزش را داشته باشد و این عمل موجب سلامت روحی و جسمی می‌شود. افرادی که کار آن‌ها به این صورت است که ساعت‌های طولانی پشت میز کار خود می‌نشینند، برای جبران آن باید فعالیت بدنی داشته باشند. نشستن طولانی‌مدت پشت میز کار موجب مشکلات جسمی، فکری و روحی می‌شود. به‌ازای 60 دقیقه نشستن پشت میز سعی کنید 10 دقیقه تا یک ربع استراحت نمایید و فعالیت‌های مجزای فیزیکی دیگری را انجام دهید. پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری مکرر در اوقات فراغت می‌تواند نشستن‌های طولانی‌مدت را جبران کند. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که این عمل موجب ایجاد انرژی بیشتر و سلامت قلب و عروق می‌شود.

چرا سلامت عمومی اهمیت دارد؟

سلامت عمومی شامل مجموعه‌ای از وضعیت مطلوب جسمی، روحی و اجتماعی است. افرادی که دچار بیماری و ناتوانی نیستند، دلیلی بر وجود سلامتی جسمی و روحی در آن‌ها نیست. سلامت عمومی یک شرط اولیه برای انجام طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها نظیر تحصیل و اشتغال است. احساس سلامتی، خوشبختی و رفاه انسان، نقش کلیدی در سلامت عمومی دارد. افرادی که از سلامت جسمی و روحی برخوردار هستند، بیشتر عمر می‌کنند.  همچنین این افراد در زمینه فعالیت‌‎های شخصی و اجتماعی بهره‌وری بیشتری دارند. در نهایت، مهم‌ترین مسئله برای تمام افراد سلامتی است. از مزایای سلامت عمومی می‌توان به تمرکز روی کار، احساس انرژی و خوشبختی اشاره کرد. احساس سلامتی استرس را در شما می‌کاهد و موجب می‌شود علاوه‌بر لذت بردن از زندگی، با چالش‌های متنوع آن کنار بیایید.

سلامت عمومی از دیدگاه‌های مختلف

دیدگاه زیگموند فروید

براساس نظریه فروید ویژگی‌های منحصربه‌فردی برای سلامت عمومی ضرورت دارد. خودآگاهی اولین ویژگی محسوب می‌شود. در این صورت هرآنچه امکان دارد در ناخودآگاه باعث مشکل گردد، باید خودآگاه شود. خودآگاه لذت‌طلب نیست. یکی از مهم‌ترین عناصر سلامت عمومی، خودآگاهی است و در هر فرد بالغ و پخته جایگزین تمایلات غریزی خواهد شد. انسان قادر است به‌صورت آگاهانه و منطقی ناشادمانی‌های روان نژندانه خود را با خوش‌بینی معاوضه کند.

از دیدگاه فروید انسان متعارف، کسی است که مراحل رشد روانی، جنسیتی را با موفقیت سپری کرده و در هیچ‌کدام از مراحل بیش از اندازه ثابت نشده باشد. فروید اعتقاد دارد کمتر انسانی متعارف به‌حساب می‌آید و هر فردی به روشی از انحاء نامتعارف است. از نظر روانشناسی، انسان نامتعارف را به دو بخش روان‌نژند و روان‌پریش دسته‌بندی می‌کند و هسته مرکزی بیماری روانی را اضطراب می‌داند. همچنین معتقد هستند که نوع مکانیزم‌های دفاعی استفاده شده توسط افراد سالم، روان نژند و روان‌پریش تفاوت دارند. افراد سالم از مکانیزم‌های دفاعی نوع دوستی، پیش‌بینی، پارسایی، ریاضت، شوخ‌طبعی و والایش استفاده می‌کنند.

دیدگاه کارل یونگ

فردیت یافتن یا تحقق خود، روندی که باعث یکپارچگی شخصیت انسان می‌شود. این روند خود شدن، یک پروسه طبیعی است. در حقیقت، گرایشی چنان نیرومندی است که یونگ آن را غریزه می‌داند. در انسان فردیت یافته، هیچ یک از وجود شخصیت‌ها مسلط نیست؛ نه هشیار و نه ناهشیار، نه کنش یا گرایش خاص و نه هیچ یک از سنخ‌های کهن تمام آن‌ها به توازنی هماهنگ رسیده‌اند. دومین جنبه فردیت یافتن، ضرورت فداکردن هدف‌های مادی دوران جوانی و ویژگی‌هایی از شخصیت است که فرد می‌تواند آن اهداف را کسب کند. افراد فردیت یافته باید از تمام نیروهای سایه، چه ویرانگر و سازنده آگاه شوند. باید وجه تاریک طبیعت جوشش‌های حیوانی و ابتدایی خود از قبیله میل به ویرانگری یا خودخواهی را دریابند و بپذیرند. همچنین به معنی تسلیم‌شدن یا رفتن به زیر سلطه آن‌ها نیست، تنها پذیرش وجود افراد است. از دیگر ویژگی‌های فردیت می‌توان به‌ضرورت سازش با دوگانگی جنسی روانی، یکپارچگی خود، پذیرش و شکیبایی طبیعت انسان اشاره کرد.

در این مقاله سعی شد در رابطه با سلامت عمومی بحث کنیم. سلامت عمومی شامل بخشی از سلامتی بوده و دارای دو بعد روحی و جسمی است. سلامت جسمی و روانی می‌تواند در بسیاری از مسائل زندگی افراد تأثیر مؤثری داشته باشد. همچنین می‌تواند موجب کاهش استرس، فشارهای روزمره و افسردگی شود.

برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید از روش زیر در تماس باشید.​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

دسته‌ها

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare