وبلاگ

خودشناسی و شناخت ویژگی‌های خودمان

خودشناسی
مقالات

خودشناسی و شناخت ویژگی‌های خودمان

خودشناسی باعث می‌شود تا شخص نسبت به صفات شخصیتی خود شناخت پیدا کند. در این صورت پس از آشنایی باارزش‌های خود، می‌توانند تصمیمات بهتری برای زندگی بگیرند. وقت گذاشتن برای خود شناسی باعث می‌شود تا کیفیت تصمیم‌های انسان در زندگی و انتخاب‌هایی که می‌کند، افزایش یابد. انواع خودشناسی در حوزه‌های مختلف مفاهیم متفاوتی دارد. در این نوشتار هدف ما این است که شناخت خود را از زاویه روانشناسی مورد بررسی قرار دهیم. از لحاظ روانشناسی هنگامی‌که فرد ویژگی‌های شخصیتی خودش را به‌درستی بشناسد و درک واضحی نسبت به وضعیت زندگی خود پیدا کند، می‌تواند مسیر پیشرفت را طی نماید و به سمت یک زندگی ایده‌آل قدم بردارد. شخص در این راه می‌تواند عادات و رفتار بد خود را کنار بگذارد و برای توسعه فردی خود تلاش کند؛ به‌عنوان‌مثال، فردی که درباره کمبودهای مربوط به عزت‌نفس خودآگاهی پیدا می‌کند، می‌تواند با استفاده از راهکارهای مؤثر برای افزایش عزت‌نفس خود اقدام نماید.

بسیاری از مشکلاتی که بر سر راه انسان‌ها وجود دارد و منجر به چالش و تنش در زندگی آن‌ها می‌شود، پس از شناخت خود، به‌راحتی قابل پیش‌بینی است. در این صورت انسان می‌تواند قبل از افتادن در یک مشکل خود را کنترل نماید و از اتفاقات منفی در زندگی شخصی یا روابط کاری و عاطفی جلوگیری کند. شناخت فردی باعث می‌شود تا اطرافیان را نیز بهتر بشناسیم و آن‌ها را راحت‌تر درک کنیم؛ بنابراین هر فرد با شناخت خود می‌تواند مهارت‌های ارتباطی را بهبود ببخشد و راحت‌تر بتواند موقعیت‌های سخت را مدیریت کند. معمولاً افرادی که به‌عنوان یک سرپرست یا مدیر موفق در جامعه عمل می‌کنند، کسانی هستند که برای شناخت خودشان وقت گذاشته‌اند و توانسته‌اند تعامل مؤثری با اطرافیان نیز داشته باشند.

 

خودشناسی

 

خودشناسی در روانشناسی

شناخت خود یا خودآگاهی از منظر روانشناسی باعث می‌شود تا بسیاری از بیماری‌هایی که از عدم شناخت انسان ناشی می‌شود، درمان شوند. هنگامی‌که انسان بتواند من خود را با تمام احساسات، افکار، نیت‌ها، بینش‌ها و باورهای درونی بشناسد، می‌تواند جهان هستی را نیز به‌راحتی شناسایی کند. در واقع شناخت خود راهی برای شناخت خداوند است. انسان با خوب دیدن می‌تواند هم خود را بشناسد و هم جهان اطراف را، هرچه ذهن ما آزادتر و وسیع‌تر باشد با سرعت بیشتری می‌توانیم واقعیت درونی خودمان را ببینیم. اگر ما من واقعی خود را نشناسیم چطور می‌توانیم بفهمیم که چه چیزی را دوست داریم، از چه چیزی ناراحت می‌شویم و حتی از چه چیزی فرار می‌کنیم؟

غالباً انسان‌ها یا خودشان را دست‌کم می‌گیرند و یا خود را بیشتر از آنچه که هستند، تصور می‌کنند. این عدم خود شناسی باعث می‌شود تا انسان دچار تضاد شخصیتی شود و نتواند واقعیت زندگی را تشخیص دهد. در این هنگام است که نمی‌تواند هدفی برای زندگی خود انتخاب کند؛ بنابراین شهامت خوب دیدن یکی از راه‌های خودآگاهی خواهد بود. در علم روانشناسی هنگامی‌که ذهنیت و باورهای خودمان را به‌درستی بشناسیم، متوجه می‌شویم که ما انسان‌ها استحقاق بهترین‌ها را داریم و برای رسیدن به آن‌ها شروع به تغییر روش زندگی خودمان خواهیم کرد. اقدام برای بهبود شرایط زندگی، دیدن واقعیت‌ها و همچنین رسیدن به حقیقت کمک می‌کند تا از دست‌وپا زدن در مشکلات دست برداریم و شهامت پیدا کنیم تا دید وسیع‌تری نسبت به خودمان و زندگی پیدا نماییم. خودآگاهی و شناخت من درونی در علم روانشناسی باعث می‌شود تا متوجه شویم دلیل زندگی‌کردن ما چیست و هدف از پیدایش انسان چه می‌تواند باشد؟ در این راه می‌توانیم علایق فردی خودمان را بشناسیم و پس از درک شخصیت درونی خودمان نسبت به جهان بیرون نیز اشراف داشته باشیم و این امر منجر به توسعه و همچنین رشد فردی ما خواهد شد.

مزایای خود شناسی از منظر علم روانشناسی

از جمله مزایای شناخت خود در علم روانشناسی این است که انسان می‌تواند روش‌هایی را برای بیدار کردن هوشیاری خود پیدا کند و با آگاهی از این تکنیک‌ها، برای بهبود شرایط زندگی و رشد فردی خود استفاده نماید. وقتی‌که انسان به جهان اعماق و حس واقعی که در زندگی دارد اشراف پیدا کند، می‌تواند ضمیر ناخودآگاه خود را نیز در اختیار بگیرد. برخی از مزایای شناخت خود عبارت‌اند از:

 • شناخت و درک سطح واقعی خودمان
 • شناخت و کشف جهان درونی
 • ایجاد روابط مفید و واقعی در زندگی
 • کنارگذاشتن احساساتی مانند تنبلی، بی‌کفایتی و احساس ناامنی
 • پیداکردن راهکارهایی برای پیشرفت شخصی و درونی
 • ارتقاء سطح معنوی انسان و تفکر مثبت
 • جستجو برای پیداکردن راه‌حل‌هایی برای تمام نفرت‌ها، نقایص روانی، عقده‌ها و همچنین آسیب‌های اجتماعی و ترس­ها
 • پیداکردن ریشه مشکلات در زندگی
 • مدیریت زندگی به‌شکل صحیح و عاقلانه
 • اشراف پیداکردن به دنیای ناخودآگاه و روان پشت پرده خودمان
 • شناخت ارزش‌های درونی و بالقوه
 • تلاش برای توسعه ارزش‌های درونی
 • بیدار کردن آگاهی و هوشیاری

همه ما انسان هستیم و از نظر روانی بخش‌های تاریک و روشنی در پس ذهنمان داریم، اما با استفاده از انواع خودشناسی می‌توانیم نسبت به احساسات، اندیشه‌ها و تمام افکار خودمان آشنایی پیدا کنیم و برای ازبین‌بردن مشکلات و نقایص روانی راه‌حل‌های مؤثری را پیدا نماییم. حرکت به‌طرف نور و مثبت‌اندیشی جزء نتایج شناخت و آگاهی نسبت به درون خودمان است. هنگامی‌که ما نسبت به ارزش‌های درونی مانند عشق، صداقت و فروتنی آگاهی پیدا کنیم، می‌توانیم شرایط بهتری را برای رشد درونی و بیدار کردن ارزش‌های بالقوه‌ای که در وجودمان نهادینه شده است، فراهم نماییم. ما می‌توانیم با تقویت مهارت‌ها و توانایی‌های خود به‌راحتی مشکلات موجود بر سر راه موفقیت و رسیدن به تکامل را از پیش رو برداریم، چراکه شناخت کافی نسبت به خودمان و جهان پیدا کرده‌ایم.

 

خودشناسی

 

مفهوم خودشناسی

مفهوم خود شناسی در واقع یعنی این‌که انسان تلاش کند تا بهترین مسیر را برای زندگی خود انتخاب نماید. همه ما به‌عنوان یک انسان برای رسیدن به سعادت و کمال تلاش می‌کنیم؛ اما افرادی که بتوانند قدرت‌ها، احساسات، ترس‌ها، آرزوها، علایق و اهداف خود را بهتر بشناسند، در این راه موفق‌تر عمل می‌کنند. بدون شناخت ارزش‌های درونی و آگاهی نسبت به ضعف‌ها چگونه ممکن است که یک انسان بتواند به اهداف خود برسد و یا تعامل مثبتی با اطرافیان خود در جامعه داشته باشد؟ این مفهوم یک اصل اساسی در زندگی اجتماعی و فردی همه انسان‌ها است. ما با توجه به ارزش‌ها و باورهای خودمان افراد جامعه را می‌سنجیم و آن‌ها را قضاوت می‌کنیم؛ به‌عنوان‌‎مثال، اگر دروغ گفتن برای ما جزء کارهای ناپسند باشد، از افراد دروغ‌گو دوری خواهیم کرد، چراکه این باورها در ما نهادینه شده و باعث می‌شود تا زندگی خودمان را بر اساس احساسات درونی و عقایدی که داریم برنامه‌ریزی نماییم. انسانی که خود را می‌شناسد از قید تعصبات آزاد است و با ذهنی باز و روشن به رفتارهای خودش و همچنین اطرافیان نگاه می‌کند. آگاهی داشتن نسبت به ویژگی‌های شخصیتی و انواع خودشناسی موجب می‌شود تا به‌دنبال راهی باشیم تا استعدادهای خودمان را شکوفا کنیم و با تقویت نقاط قوت و کارکردن روی نقاط ضعف به سمت شکوفایی حرکت نماییم. هر شخصی با توجه به ویژگی‌ها و علایقی که دارد باید یک سبک زندگی مخصوص به خودش انتخاب کند تا بتواند برای رسیدن به هدفی که برای خود قرار داده، موفق‌تر عمل نماید. در این صورت است که فرد می‌تواند از زندگی خود لذت ببرد، چراکه در طول زندگی تصمیم‌گیری‌های درستی انجام داده وقت و هزینه خود را هدر نداده، در برابر مشکلات بهترین رویکرد را داشته و توانسته از طریق افزایش مهارت‌های کنترل فردی رفتارهای مناسبی داشته باشد.

مسیر خودشناسی

مراحل شناخت فردی و من درونی برای هر فرد متفاوت است؛ بنابراین هر شخصی با توجه به مهارت‌ها و بینش خود می‌توانند مسیر مناسبی برای رسیدن به اهداف خود پیدا کند. به‌طورکلی این مسیر به چهار مرحله تقسیم می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مرحله Ego Parent

در مرحله اول انسان تنها به‌دنبال جلب رضایت والدین است؛ یعنی هر موقع که پدر و مادر او را تشویق کنند احساس رضایت می‌کنند. اگر والدین به هر دلیلی او را تنبیه کنند از خود ناراضی می‌شوند. برخی افراد تا آخر عمر در همین مرحله می‌مانند و همیشه به‌دنبال جلب رضایت و خشنودی والدینشان هستند.

 

خودشناسی

 

مرحله Ego World

در مرحله دوم انسان برای اثبات خود به خانواده و اطرافیان، تمام تلاش خود را می‌کنند. حتی دیده شده برخی افراد دست به کارهای ناپسند می‌زنند تا بتوانند توجه دیگران را جلب کنند.

مرحله Ego self

در مرحله سوم که یکی از جالب‌ترین مراحل رشد انسان برای رسیدن به شناخت من درونی است، انسان برای شناخت خود تلاش می‌کند و می‌تواند نقاط قوت و ضعف خود را به‌درستی بشناسد. در این مرحله انسان تمام رفتارهای اشتباه گذشته خود را درک می‌کند و در تلاش است مسیر زندگی‌اش را تغییر دهد تا بتواند به هدف خود برسد. انسان پس از مرحله سوم تنها با توجه به تأیید درونی و بدون نیاز به دریافت بازخورد از دیگران زندگی می‌کند.

مرحله Ego god

در آخرین مرحله انسان شناخت کافی نسبت به جهان هستی و وجود نامتناهی خداوند پیدا می‌کند. تمام برنامه‌ها و کارهای خود را به صورتی برنامه‌ریزی می‌کند تا بتواند رضایت پروردگار را جلب نماید و با جهان هستی یکی شود. زندگی ما انسان‌ها ترکیبی از این چرخه‌ها و مراحل شناخت فردی است. با گذشتن از مسیر پر پیچ‌وخم زندگی و شناخت خود دید بهتری نسبت به دنیا و شرایط زندگی پیدا می‌کنیم. پس از طی این مراحل است که می‌توانیم در صلح و آرامش زندگی کنیم.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

دسته‌ها

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare