وبلاگ

تیپ شخصیتی هشت انیاگرام ؛ مستقل و چالشگر

تیپ شخصیتی هشت انیاگرام
مقالات

تیپ شخصیتی هشت انیاگرام ؛ مستقل و چالشگر

تیپ شخصیتی هشت انیاگرام در رفتار خود دارای اعتمادبه‌نفس، قدرتمند و قاطع است. تیپ 8 انیاگرام عاشق چالش، شرکت در بحث و گفت‌وگو است و در تصمیم‌گیری‌های دشوار، مهارت دارد. تیپ 8 اناگرام به‌شدت مستقل است و دوست ندارد به دیگران متکی باشد. اساسی‌ترین خواسته اناگرام تیپ 8 محافظت از خود و حفظ کنترل زندگی است. این افراد به‌دنبال دفاع از خود و دیگران در برابر بی‌عدالتی هستند. تیپ‌های شخصیتی هشت اغلب تمایل دارند از افراد ضعیف حمایت کنند، زیرا آن‌ها برای محافظت از افرادی که احساس می‌کنند قادر به مراقبت از خود نیستند، تلاش خواهند کرد. محافظان با اجتناب و انکار آسیب‌پذیری از خود دفاع می‌کنند. افراد تیپ هشت تا حدودی ناخودآگاه معتقدند که آسیب‌پذیری آن‌ها را ضعیف جلوه می‌دهد؛ بنابراین به هر قیمتی که شده از آن اجتناب می‌کنند.

تیپ 8 به طور طبیعی مبهم و مرموز است که می‌تواند درک آن‌ها را برای دیگران چالش‌برانگیز کند. این ویژگی می‌تواند در طول زندگی افراد تیپ 8 یک چالش باشد، اما مطمئناً آن‌ها را فردی منحصربه‌فردی می‌کند. این افراد می‌توانند احساسات ظریف را درک نمایند و آن‌ها را منعکس کنند. آن‌ها این توانایی را دارند که درک کنند افراد دارای چه احساسی (خشم، غم، شاد) هستند. این تیپ شخصیتی در تلاش هستند، مشکلات دیگران را حل کنند و راحتی، آسایش را برای افراد به ارمغان آورند. آن‌ها سعی می‌کنند ارتباط عمیقی با یکدیگر برقرار کنند.

خصوصیت اصلی تیپ 8 انیاگرام

محافظ، مدبر، صریح و قاطع است، اما می‌تواند خودمحور و سلطه‌گر باشد. اصولاً احساس می‌کنند که باید محیط خود را کنترل کنند، گاهی اوقات نسبت به افراد متخاصم و ترسناک می‌شوند. معمولاً این تیپ شخصیتی با خلق‌وخوی خود مشکل دارند و اجازه می‌دهند، آسیب‌پذیر باشند. در بهترین حالت بر خود تسلط دارند و از قدرتشان برای بهبود زندگی دیگران استفاده می‌کنند. آن‌ها را می‌توانید قهرمان، بزرگوار و الهام‌بخش زندگی خود بدانید.

 

تیپ شخصیتی هشت انیاگرام

 

نقاط ضعف

مهم‌ترین نقاط ضعف انیاگرام تیپ 8 می‌توان ترس از کنترل شدن و ازدست‌دادن استقلال خود اشاره کرد. معمولاً این افراد از آسیب‌دیدن یا کنترل شدن توسط دیگران هراس دارند. آنها تمایل دارند از موقعیت‌هایی که باعث می‌شود احساس درماندگی کنند، اجتناب نمایند. این افراد سعی دارند در هر شرایطی از خود دفاع کنند. هنگامی‌که این افراد دچار استرس می‌شوند، ممکن است بیشتر از خود در برابر دیگران محافظت کنند.

نقاط قوت

هر الگوی شخصیتی نقاط قوت و کوری دارد و اغلب این موارد در موقعیت‌های حرفه‌ای تقویت می‌شوند. تیپ هشت انیاگرام برای مستقل شدن بسیار باانگیزه است و تمایلی برای کنترل شدن ندارد. آن‌ها در مقابل احساس ضعف، مقاومت می‌کنند و هر قدرتی که قصد محدودکردن تیپ هشت را داشته باشد را پس می‌زنند. آن‌ها این توانایی را دارند در هر موقعیتی سخنان خود را بیان کنند. همواره نسبت به اتفاقات اطراف سریع و قاطعانه عمل می‌کنند. تلاش می‌کنند دیگران را به سمت موفقیت هدایت کنند. سعی می‌کنند همیشه در تصمیم‌گیری‌های خود منصفانه و منطقی باشند.

چگونه یک تیپ 8 اناگرام را بشناسیم؟

افراد تیپ 8 به خود متکی هستند و قدرتشان را به دیگران ثابت می‌کنند. تیپ 8 در برابر احساس ضعف، مقاومت می‌کنند. سعی دارند در دنیای خود مهم باشند و به محیط اطرافشان تسلط داشته باشند. سعی می‌کنند افراد اطراف خود را کنترل کنند، به‌همین دلیل گاهی اوقات با دیگران درگیر می‌شوند و بحث و جدل دارند. آن‌ها هنگامی‌که در مسیر رشد حرکت می‌کنند و به‌عنوان کنترل‌کننده مانند یک دوست مهربان مراقبت شما هستند. به‌طورکلی تیپ شخصیتی هشت انیاگرام را چالشگر نام‌گذاری کرده‌اند، چراکه نسبت به دیگر تیپ‌های شخصیتی از پذیرش چالش‌ها لذت می‌برد.

آن‌ها به‌دنبال فرصت هستند که دیگران را به چالش بکشند. تیپ 8 کاریزماتیک است و توانایی‌های جسمی و روانی را دارد که دیگران را متقاعد کند تا در کارهایی نظیر راه‌اندازی شرکت، بازسازی شهر، اداره یک خانه، اعلان‌جنگ و برقراری صلح او را همراهی کنند. این افراد از اراده و نشاط بسیار زیادی برخوردار هستند و نهایت استفاده را از ظرفیت خود به‌کار می‌برند. در اغلب مواقع احساس سرخوش بودن می‌کنند. آن‌ها از این انرژی زیاد خود برای ایجاد تغییرات در محیط استفاده می‌کنند. همچنین از آسیب رساندن به خود، محیط‌زیست و افرادی که به آن‌ها اهمیت می‌دهند و دوستشان دارند، خودداری می‌کنند. افراد تیپ 8 در سن کم، متوجه هستند که نیاز به قدرت، اراده، پشتکار و استقامت دارند و این ویژگی را در خود ایجاد می‌کنند.

 

تیپ شخصیتی هشت انیاگرام

 

سطوح مختلف تیپ شخصیتی هشت انیاگرام

سطح سالم

این افراد می‌توانند قهرمان ایده‌ها برای افرادی باشند که مظلوم (ضعیف) هستند. آن‌ها رهبران قوی و مطمئنی هستند که می‌توانند ستون فقرات و نیروی محرکه برای رسیدن به اهداف و جوامع باشند. انرژی و تعهد آن‌ها برای بهبود خود و جامعه در مسیرهای جدیدی شکوفا می‌شود که در آن چالشگران می‌توانند بااحتیاط بذرهای خود را بکارند. برای دوستان نزدیک و اعضای خانواده، چالشگرها افرادی سخاوتمند و به‌شدت دوست‌داشتنی هستند که آزادانه مشاوره ارائه می‌دهند.

سطح متوسط

تیپ 8 انیاگرام همواره در حال رقابت هستند و ممکن است دوستی یا روابط تجاری را به‌عنوان یک میدان جنگ ببینند. این افراد همواره به‌دنبال چالش بعدی برای برنده‌شدن هستند. آن‌ها قاطع و سرسخت هستند، اما اعتمادبه‌نفس و شایستگی بالایی دارند. در طول زمان استراحت، آن‌ها به طور انتقادی اقدامات خود را ارزیابی می‌کنند و برای بهبود خود در حال تلاش هستند. آن‌ها از نشان‌دادن آسیب‌پذیری خودداری می‌کنند که می‌تواند موانعی برای ارتباط و صمیمت با دیگران باشد. انجام این کار نشان‌دهنده ضعف بوده که برای آن‌ها کاملاً غیرقابل‌قبول است. در این صورت می‌توان آن‌ها را افرادی بسیار جاه‌طلب و درعین‌حال ترسناک دانست. اعتمادبه‌نفس و محکم بودن آن‌ها را به ارتفاعات جدیدی می‌برد و هر شکست به‌عنوان ضربه‌ای برای تلاش بیشتر عمل می‌کند.

سطح ناسالم

این افراد می‌توانند کاملاً ظالم و ترسناک باشند و در نگاه اول دیگران را بترسانند. همین‌طور می‌توان گفت معتاد قدرت هستند و هر چیزی را که مانع راه آن‌ها شود با خشم نابود می‌کنند. آن‌ها نسبت به احساسات و عواطف دیگران بی‌اهمیت می‌شوند، زیرا چشمانشان را در برابر مسائل اطراف خود می‌بندند. وقتی توهمات قدرت، آن‌ها را از کنترل خارج می‌کند، چالشگرها سنگ‌دل می‌شوند و با هرکسی که جرئت کند انگیزه‌هایشان را زیر سؤال ببرد، موضع خصومت‌آمیزی اتخاذ می‌کنند. ممکن است آن‌ها از تهدیدهای توخالی برای به‌دست‌آوردن مجدد قدرت بر دیگران استفاده کنند و روابط موجود را به آزمون تبدیل نمایند، جایی که فرد فقط می‌تواند موفق شود یا شکست بخورد. ممکن است دیگران به چالش گرا پشت کنند، چراکه آن‌ها تصور می‌کنند تنهایی کارکردن بهتر است. در نهایت ممکن است مجبور شوند مسیر را به‌تنهایی طی کنند.

 

تیپ شخصیتی هشت انیاگرام

 

نکات رشد برای تیپ شخصیتی 8 انیاگرام

درست است که این کار با شخصیت شما مغایرت دارد، اما تلاش کنید به خویشتن‌داری عمل نمایید، حتی وقتی که توانایی استفاده از قدرت واقعی خود را دارید. توانایی شما برای الهام بخشیدن به دیگران بسیار خوب است. این نکته را در نظر داشته باشید که وقتی مسئولیتی را بر عهده دارید، می‌توانید به نحو احسن آن را انجام دهید و به دیگران کمک کنید.

شاید این مورد برای تیپ 8 اناگرام کمی سخت باشد، اما یاد بگیرید در مقابل خواسته‌های دیگران تسلیم شوید. شما می‌توانید به دیگران اجازه دهید بدون هیچ‌گونه ترسی بتوانند نیازهای خود را بیان کنند و به مسیر ادامه دهند. درست است تسلط داشتن می‌تواند از نشانه‌های اعتمادبه‌نفس باشد، اما گاهی اوقات خطرناک بوده و برای کنترل آن تمرین و اقدامات لازم را انجام دهید.

توجه داشته باشید که جهان علیه شما نیست. بسیاری از افراد در زندگی از شما مراقبت می‌کنند، اما اگر به‌دنبال تثبیت قدرت خود هستید، این کار را برای آن‌ها دشوار خواهید کرد. شما باید به اطرافیان خود اجازه محبت کردن را دهید و سعی کنید خوبی‌های آن‌ها را جبران کنید. این کار نمی‌تواند باقدرت شما منافاتی داشته باشد، بلکه پشتیبان خوبی در زندگی شماست. از افرادی که در کنار شما هستند، بهره لازم را ببرید و به آن‌ها نشان دهید که چقدر ارزش و اهمیت دارند.

داشتن هر نوع قدرتی به شما این احساس را می‌دهد که دیگران باید از شما هراس داشته باشند. این نکته را در نظر داشته باشید، افرادی که به‌دلیل قدرت جذب شما می‌شوند، نه آن‌ها شما را دوست دارند و نه شما می‌توانید نسبت به این افراد علاقه نشان دهید. شاید شما این افراد را برای انجام کارهایی نظیر سیاسی، اجتماعی یا هر چیز دیگری دور خود جمع کرده باشید، اما اگر این روش را رویه زندگی خود قرار دهید، در نهایت مشکلات و ضربه‌های عاطفی برای شما باقی می‌ماند.

ارتباط عاشقانه با انیاگرام تیپ 8

از شریک خود محافظت می‌‎کنند. افرادی که ساکت و آرام هستند، می‌توانند گزینه مناسبی برای این نوع تیپ شخصیتی باشند. هنگامی‌که با دیگران در رابطه هستند، بسیار اهمیت دارد که بتوانند بحث‌های پرتنش را کاهش دهند، پویایی و قدرتمند بودن خود را متعادل کنند. عشق را با دفاع کردن از طرف مقابل ابراز می‌کنند. آن‌ها کمتر احساسات خود را نشان می‌دهند. نقاط قوت تیپ شخصیتی هشت انیاگرام در روابط عاشقانه شامل موارد زیر است:

 • تعهد به ارتباط باز و صادقانه
 • تلاش برای محافظت از شریک زندگی خود در برابر آسیب جسمی یا عاطفی
 • استقلال زیاد دادن به شریک خود

نقاط ضعف تیپ 8 در روابط عاشقانه شامل موارد زیر است:

 • از نظر عاطفی آسیب‌پذیر هستند.
 • به شریک زندگی خود اجازه می‌دهند که برای آن‌ها تصمیم بگیرند.
 • آن‌ها در هنگام حل مسائل نسبت به رویکرد نرم می‌شوند.

در این مقاله سعی شد در رابطه با تیپ شخصیتی هشت انیاگرام بحث کنیم. تیپ 8 انیاگرام دارای ویژگی‌های نظیر اعتمادبه‌نفس بالا، قدرتمند بوده و در تصمیم‌گیری‌ها قاطع است. این افراد تمایل زیادی به شرکت در چالش‌ها و بحث و گفتگو دارند و در هنگام تصمیم‌گیری‌ها سخت، دارای مهارت خاصی هستند. تیپ‌های هشت در تلاش هستند از افراد ضعیف حمایت و محافظت کنند. برای آشنایی و اطلاع از تیپ شخصیتی اینیاگرام خود می‌توانید از طریق کارشناسان ما در حضور نو اقدام نمایید.

برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید از روش زیر در تماس باشید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

بایگانی‌ها

دسته‌ها

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare