وبلاگ

تیپ شخصیتی شش انیاگرام ؛ بدبین و شکاک

تیپ شخصیتی شش انیاگرام
مقالات

تیپ شخصیتی شش انیاگرام ؛ بدبین و شکاک

تیپ شخصیتی شش انیاگرام افرادی وفادار، متعهد، امنیت‌گرا و مسئولیت‌پذیر هستند. افراد تیپ 6 انیاگرام می‌خواهند در امنیت باشند و از جانب دیگران مورد حمایت قرار گیرند. تیپ 6 اناگرام می‌تواند فردی، دلسوز، مهربان، قابل‌اعتماد، مضطرب و مشکوک باشد. اغلب تیپ 6 در زمینه مهندسین بهداشت و ایمنی، مأموران امنیتی، پلیس و کارآگاه، ساخت‌وساز و بازرسان ساختمان مشغول به فعالیت هستند. تیپ شخصیتی شش به‌دنبال ایمنی و امنیت است. این افراد به‌دنبال پیش‌بینی و اجتناب از خطر هستند و با نهادهای معتبر و قابل‌اعتماد متحد می‌شوند. تیپ شخصیتی 6 انیاگرام فردی مراقبت و هوشیار است و همواره برای پیش‌بینی چند قدم جلوتر فکر می‌کند. همچنین این پیش‌بینی را دارند و خود را برای آنچه که ممکن است اشتباه پیش رود، آماده کنند.

خصوصیت تیپ شخصیتی شش انیاگرام

به‌طورکلی هرکدام از تیپ‌های شخصیتی نقاط قوت و ضعف دارند. تمام این نقاط ضعف و قوت در فضاهای حرفه‌ای تقویت می‌شوند، جایی که اغلب با گروه‌های مختلف، افراد با تفاوت‌‎های بسیار زیاد و نظام‌های ارزشی متفاوت مواجه خواهند شد.

نقاط قوت

این نوع تیپ بسیار باانگیزه است و نیاز به ایمنی و امنیت دارد. به‌دنبال حمایت و اطمینان خاطر از اطرافیان خود هستند و نسبت به گروه‌هایی که به آن‌ها اعتماد دارند، بسیار وفادارند. نقاط قوت تیپ 6 شامل موارد زیر می‌شود:

 • انتخاب‌های مسئولانه و عملی
 • احترام به تعهدات خود نسبت به مردم و برنامه‌ها
 • محافظت و مراقبت از دیگران
 • شناخت و تفکر در مورد سایر دیدگاه‌ها
 • توانایی درنظرگرفتن منطق و احساسات

 

تیپ شخصیتی شش انیاگرام

 

نقاط ضعف

ترس از آمادگی نداشتن و ناتوانی نسبت به دفاع از خود در مقابل خطر را دارند. برای کنار آمدن با این ترس، سعی دارند برای هر چرخش احتمالی رویدادها، آمادگی داشته باشند. نقاط ضعف تیپ شش شامل موارد زیر می‌شود:

 • در کنترل افکار مضطرب مشکل دارند.
 • از تصمیم‌گیری مهم در زندگی ترس دارند.
 • بدبین، ریزبین، شکاک، مردد و بی‌اعتماد هستند و انتظار بدترین نتیجه را دارند.
 • اگر به افراد اعتماد کنند، به‌سادگی خود را در اختیارشان قرار می‌دهند تا قدم‌به‌قدم هدایت شوند.

چگونه با تیپ 6 کنار بیاییم؟

 1. دوست دارند که در جریان مسائل قرار گیرند؛ بنابراین تاحدامکان به آن‌ها اطلاعات بدهید.
 2. ممکن است در ظاهر مخالف باشند، بدون این‌که خودشان آن را باور کنند. معمولاً آن‌ها نقش وکیل‌مدافع را بازی می‌کنند.
 3. مطمئن شوید که پیشنهادهای شما به‌خوبی پایه‌گذاری شده و تمام جزئیات بررسی شده است.
 4. با تیپ شش صادق باشید. نسبت به برنامه‌های پنهان حساسیت دارند و بلافاصله آن‌ها را شناسایی می‌کنند.

سطوح مختلف تیپ 6 انیاگرام

سطح سالم

تیپ شش فردی دلسوز، سخاوتمند و متفکر است که دوستان و همکاران خود را در جهت‌های مثبت و روبه‌جلو تشویق می‌کند. این دسته از افراد در حفظ اسرار عالی هستند و حریم خصوصی را بسیار جدی می‌گیرند. در محل کار، تیپ شش کارمندانی هستند که در کنار هم برای حمایت از سازمان و حفظ کارها به‌راحتی مسئولیت‌های دیگری را قبول می‌کنند. این افراد به طور فعال به‌دنبال اطمینان برای اقدامات خود هستند و می‌توانند مشکلات احتمالی را از مایل‌ها دورتر احساس کنند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این سطح شامل جذابیت، دوستی داشتنی، محبت‌آمیز بودن، شجاعت، رهبری و ابزار وجود زیاد است. آن‌ها این توانایی را دارند، نسبت به دیگر افراد پیوندهای قوی و طولانی‌مدتی برقرار نمایند. تیپ‌های شش اعتقادات شدیدی به وفاداری دارند. بسیار سخت‌کوش و قابل‌اعتمادند و خود را قربانی دیگران می‌کنند و قصد دارند در جهان ثبات و امنیت را برقرار نمایند و یا روحیه تعاملی را ایجاد کنند.

سطح متوسط

تیپ 6 اناگرام از نظر ذهنی حاد و درعین‌حال بسیار شکاک و به‌دنبال امنیت و تأیید گروهی برای انجام کارهای خود هستند. این افراد از کمبودهای خودآگاه می‌شوند و ممکن است عزت‌نفس آن‌ها هر از چند گاهی دچار نوسان شوند. وقتی بین موقعیت آن‌ها و گروه رابطه‌ای وجود نداشته باشد، تیپ‌های 6 به طور قابل‌توجهی عصبی و دچار آشفتگی می‌شوند. برای جلوگیری از ناامیدی، ممکن است قبل از انجام یک کار، خود را برای سناریوی بدتری آماده کنند. آن‌ها تمایل دارند، پیام‌ها یا اطلاعات را در هنگام ورود بیش از حد تجزیه‌وتحلیل کنند که بیشتر به اضطراب آن‌ها دامن زنند و منجر به سیگنال‌های متفاوتی شوند. این باعث سردرگمی دیگران می‌شود؛ بنابراین کل ماجرا به یک چرخه معیوب از نگرانی تبدیل خواهد شد.

 

تیپ شخصیتی شش انیاگرام

 

سطح ناسالم

تیپ شش به‌شدت در سطح ناسالم دچار پارانوئید شده و به همه چیز و نسبت به هرکسی که در مسیرش قرار می‌گیرد، مشکوک می‌شود. آن‌ها به‌دلیل هوشیاری بیش از حد در برابر هرگونه منبع آسیب قریب‌الوقوع (واقعی یا خیالی) دچار اضطراب می‌شوند. در این صورت ممکن است خاطرات نادرستی شکل بگیرد و هنگامی‌که در دورزدن خود استاد شده‌اند، احتمالاً به این فکر کنند که دیگران در حال تلاش برای گول زدن آن‌ها هستند. این افراد از این‌که امنیت آن‌ها به خطر بیفتد، دچار وحشت و بی‌ثباتی می‌شوند و اقدام به تحقیر کردن خود می‌کنند. مهم‌ترین ویژگی سطح ناسالم بی‌دفاع بودن، ناسازگاری با دیگران و تفرقه‌افکنی است و به‌دنبال اقتدار یا اعتقادی قوی‌تر برای حل مشکلات خود هستند. انیاگرام تیپ 6 از تصور این‌که دیگران به‌دنبال پیداکردن آن‌ها برای دورزدنشان هستند، یا آن‌ها را با چیزی مواجهه کنند که از آن هراس دارند، احساس شکنجه و آزار می‌کنند. در این مواقع افراد تیپ 6 غیرعقلانی عمل می‌کنند و رفتاری تعصبی و خشونت‌آمیز دارند.

ویژگی‌های تیپ شخصیتی شش انیاگرام

افراد تیپ شش می‌توانند با یک گروه اجتماعی همذات‌پنداری قوی داشته باشند. افرادی منظم و موردپسند دیگران هستند. در مدیریت امور مالی می‌توانند بسیار عالی عمل کنند. توجه بسیار زیادی به جزئیات دارند. امنیت، تعهد و احساس ارتباط با گروه چیزی است که اقدامات یک تیپ شش را هدایت می‌کند. آن‌ها باقدرت در کنار افراد زندگی خود ایستاده‌اند و جایگاه مهمی را در قلب آن‌ها دارند. اعتماد مهم‌ترین ارزش برای انیاگرام تیپ 6 است. تیپ شش به‌دنبال صلح در درون خود است، گرچه در ابتدا ثابت می‌شود که بیش از یک چالش نیست. افراد تیپ شش از طریق آزمون‌وخطا، به‌آرامی اعتماد و اطمینان را در طول زمان ایجاد می‌کنند تا به طور مؤثر با هر موقعیتی مقابله کنند.

تیپ شش با بال 5 (تیپ شخصیتی پنج انیاگرام) ویژگی‌های مشترکی دارند. عموماً این تیپ با بال 5 مستقل‌تر و درون‌گراتر از سایر تیپ‌های شش است. آن‌ها کمتر به دیگران تکیه و اعتماد می‌کنند و ترجیح می‌دهند اعتمادبه‌نفس خود را حفظ کنند. تیپ شش با بال 7 (تیپ شخصیتی هفت انیاگرام) از جهاتی مشابه یکدیگرند. این تیپ با بال 7 اجتماعی‌تر و آرام‌تر از سایر تیپ‌های شش هستند و اغلب از بودن در گروه‌ها و سازمان‌ها لذت می‌برند. به‌طورکلی در اینیاگرام، هر فردی تنها یک تیپ شخصیتی ندارد. هر فردی ترکیبی از تیپ اصلی خود و یکی از دو تیپ مجاور است. بال، یکی از دو تیپ مجاور تیپ اصلی شما محسوب می‌شود. تیپ اصلی فرد شخصیت کلی او را نشان می‌دهد، درصورتی‌که بال تکمیل‌کننده آن است. ازآنجایی‌که پیچیدگی‌هایی که در اثر سن و عوامل محیطی، در تعیین بال یا بال غالب، ایجاد می‌کنند؛ بنابراین تست و تایپ توصیه می‌کند برای درک بهتر اثربخشی بال در تیپ شخصیتی خود، ویژگی‌های دیگر تیپ‌ها را مطالعه نمایند.

نکات مهم برای رشد تیپ شخصیتی شش انیاگرام

زندگی مجموعه‌ای از اتفاقاتی مثبت و منفی است که برای تمام افراد رخ می‌دهد. وقتی تیپ‌های شش یاد می‌گیرند که قدرتی را به دست آورند، تصدیق کنند و صاحب آن شوند، می‌توانند در نحوه نمایش خود به دنیا شجاع‌تر و جسورتر باشند.

هیچ‌گونه چیز غیرعادی در رابطه با اضطراب وجود ندارد. تمام افراد به‌نوعی مضطرب می‌شوند و حتی بیشتر از شما. سعی نمایید در اغلب مواقع با اضطراب خود کنار بیایید و دلایل آن را کشف کنید. رفتار خلاقانه‌ای با تنش‌هایی که به شما دست می‌دهد، داشته باشید و برای رفع مشکلات تنها صورت‌مسئله را پاک نکنید. به این نکته توجه داشته باشید که همواره اضطراب نمی‌تواند غیرعادی باشد و گاهی اوقات می‌تواند به‌عنوان محرک برای شروع کار و یا آگاهی بیشتر به شما کمک کند.

روی ایجاد اعتماد در روابط خود کار کنید. این درک را داشته باشید که همه انگیزه‌های پنهانی یا قصد آسیب رساندن به شما را ندارند. این نوع بدبینی می‌تواند موجب ایجاد مشکلاتی در روابط سالم شود. وقتی‌که تیپ 6 انیاگرام یاد بگیرند به افراد زندگی خود ایمان بیشتری داشته باشند، می‌توانند ارتباط قوی‌تر و معنادارتری ایجاد نمایند.

عادات سالمی را برای رهایی از اضطراب ایجاد کنید. تیپ‌های شش زمان زیادی را در تنهایی می‌گذرانند؛ بنابراین ورزش عادات ضروری است که به شما اجازه می‌دهد، انرژی خود را روی بدن متمرکز کنید. ورزش برای همه افراد اهمیت دارد، به‌ویژه در جلب تمرکز بیشتر روی زمان حال و رهایی از استرس مفید است.

 

تیپ شخصیتی شش انیاگرام

 

روابط عاشقانه تیپ 6 اناگرام

تیپ‌های شش می‌توانند شریک وفاداری باشند، به‌ویژه هنگامی‌که با فردی آزاد و ایده‌آل گرا در ارتباط هستند. هنگامی‌که تیپ‌های شش در رابطه هستند، با تمرکز بر جنبه‌های مثبت یک موضوع، از تحت‌فشار قراردادن یکدیگر اجتناب می‌کنند.

نقاط قوت روابط عاشقانه

 • تصمیم‌گیری متعادل و متفکرانه
 • تعهد به کارکردن از طریق مسائل دشوار
 • وفاداری تزلزل‌ناپذیر به شریک زندگی خود
 • حفظ آرامش در بحث‌های پرتنش
 • مواجهه با تصمیمات دشوار و مهم
 • رهاکردن روابط ناسالم

در این مقاله سعی شد در رابطه با تیپ شخصیتی شش انیاگرام بحث کنیم. تیپ 6 انیاگرام فردی کم حاشیه، وفادار و شکاک است و همیشه سعی دارند، دوستان و اطرافیان خود را در جهت‌های مثبت سوق دهند. تیپ‌های شش افرادی سخاوتمند، متفکر و فعال هستند و می‌توانند سریع مشکلات احتمالی را حدس بزنند. برای آشنایی و اطلاع از تیپ شخصیتی اینیاگرام خود می‌توانید از طریق کارشناسان ما در حضورنو اقدام نمایید.

برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید از روش زیر در تماس باشید.​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

بایگانی‌ها

دسته‌ها

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare