وبلاگ

تمرین خودشناسی برای رسیدن به موفقیت

تمرین خودشناسی
مقالات

تمرین خودشناسی برای رسیدن به موفقیت

تمرین خودشناسی برای رشد و پرورش شخصیت افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تمرین های خودشناسی می‌توانند تأثیر بسیار زیادی در رسیدن به مهارت‌ها و موفقیت داشته باشند. تمرینات خودشناسی در بهبود الگوهای فکری مخرب و عادات ناسالم و آشکار شدن آن بسیار مؤثر واقع می‌شود. به‌طورکلی رفتار شما و عکس‌العملی که در مقابل محرک‌های بیرونی از خود نشان می‌دهید با روندهای ذهنی درونی قابل‌کنترل است. برای تصمیم‌گیری بهتر در زندگی باید مهارت خودشناسی را در خود تقویت نمایید و در موقعیت‌های متفاوت، عکس‌العمل عاقلانه‌تری از خود نشان دهید. در حقیقت افراد باید این توانایی را داشته باشند که بتوانند نظارت دقیقی نسبت به دنیای درون و بیرون خود ایفا کنند. افکار و احساسات ما سیگنال‌هایی را ایجاد می‌کنند، برای شناخت بهتر خود باید فریب سیگنال‌ها را نخورید و بهتر بتوانید اقدام به کنترل احساسات خود در شرایط مختلف کنید. در این صورت افراد می‌توانند نسبت به سیگنال‌ها عکس‌العمل عینی و متفکرانه داشته باشند.

مزایای تمرین خودشناسی

در ادامه قصد داریم به مهم‌ترین مزایای تمرین های خودشناسی اشاره کنیم:

 ایجاد روابط بهتر با دیگران

وقتی‌که در رابطه با خواسته‌ها و نیازهای خود در هنگام ارتباط با دیگران آگاهی لازم را نداشته باشید، این مسئله موجب ایجاد مشکلاتی خواهد شد. هر فردی که شناخت کمتری در رابطه با خود داشته باشد، در هنگام ایجاد ارتباط و برقراری تعامل با افراد در مهار احساسات خود با چالش‌هایی مواجه می‌شود. برای تقویت روابط خود، باید ابتدا اقدام به خودشناسی کنید. برای پیشرفت در خودشناسی نیاز به پردازش شناختی بیشتری است. این پردازش موجب بالارفتن توانایی انعطاف‌پذیر می‌شود. همچنین موجب بهبود قابلیت همدلی با دیگران خواهد شد. هنگامی‌که دلسوزی و همدلی نسبت به دیگران افزایش یابد، به رشد شخصیتی افراد کمک می‌شود. چگونگی برقراری ارتباط با همسر، دوست صمیمی و مدیر نقش کلیدی در تداوم و استحکام رابطه دارد. برای ساده‌تر شدن برقراری ارتباط باید نسبت به نوع احساسات و افکار خود در مقابله با دیگران آگاهی بیشتری داشته باشید. برای رسیدن به این اهداف امکان دارد تغییراتی در رفتار، احساسات و شخصیت افراد ایجاد شود.

 

تمرین خودشناسی

 

بهبود روحیه و خلق‌وخوی

تا حدود زیادی روحیه و چگونگی احساس در هر لحظه، ارتباط مستقیمی با نحوه تفکر و رفتار افراد دارد. هنگامی‌که شناخت فرد نسبت به رابطه بین افکار، رفتار و احساسات خود افزایش یابد، کنترل عکس‌العمل آن ساده‌تر خواهد بود.

 ایجاد عادت‌های مثبت

اولین قدم مهم برای مهار زندگی و رسیدن به اهداف و تسلط بر آینده، خودآگاهی است. هنگامی‌که قصد تصمیم‌گیری دارید، انرژی، احساسات و واکنش‌‎های خود را معطوف نمایید. در حقیقت خودشناسی تعیین‌کننده مقصد نهایی زندگی افراد است. هنگامی‌که افراد نسبت به خود شناخت دقیقی داشته باشند، می‌توانند ببینند که افکار و احساسات، آن‌ها را به سمت کدام مسیر هدایت می‌کنند. با تمرین خودشناسی این امکان به شما داده می‌شود تا اقدام به مهار اعمال خود نمایید و توانایی تغییرات ضروری را برای رسیدن به نتایج دلخواه ایجاد کنید.

اندیشیدن بهتر و بالارفتن قدرت تصمیم‌گیری

افراد در موقعیت‌های متفاوت امکان دارد رفتارهای نامناسب، عکس‌العمل‌های تند و عصبی از خود نشان دهند و نتوانند تصمیم‌گیری‌های درستی داشته باشند. وقتی‌که افراد نسبت به سیگنال‌های نادرست فکری و احساسی خود نگاه دقیق و درستی داشته باشند، به‌سادگی می‌توانند انگیزه‌ها، خواسته‌های کوتاه‌مدت و وسوسه‌های خود را شناسایی کنند و اقدامات لازم را برای حرکت در جهت ارزش‌ها و اهداف بلندمدت انجام دهند.

 افزایش بهره‌وری و کارایی

اغلب افراد به‌سبب آگاهی نداشتن از احساسات و خودشناسی ضعیف قادر نیستند در زندگی خود به نتایج موردنظر برسند. گاهی اوقات بزرگ‌ترین موانع برای رسیدن به اهداف، نوع نگرش، احساسات، تفکر و عادت‌های نادرست است. شناخت بهتر نسبت به خود موجب تشخیص موانع شده و افراد می‌توانند در مسیر بهره‌وری و بازدهی بیشتر قدم بردارند.

تمرینات خودشناسی برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت

افزایش یادگیری واژه‌های عاطفی بیشتر

به‌طورکلی احساسات افراد تنها محدود به دو حالت خوشحالی و ناراحتی نمی‌شود. احساسات این قابلیت را دارند که عکس‌العمل‌‎های جسمی و رفتاری قدرتمندی را ایجاد نمایند که نسبت به این دو حالت پیچیدگی‌های بیشتری خواهند داشت. بیان احساسات در قالب کلمات، تأثیر درمانی روی مغز دارند. درصورتی‌که قابلیت بیان احساسات خود را نداشته باشید، به‌سادگی دچار استرس می‌شوید. در اغلب وب‌سایت‌ها لیستی از کلمات احساسی و عاطفی وجود دارد، هر روز می‌توانید برای یادگیری یک واژه عاطفی جدید تلاش کنید.

 

تمرین خودشناسی

 

آموزش نه گفتن

یکی از مهم‌ترین ترفندهای باارزش در زندگی به‌دلیل نتایج پایدار و طولانی‌مدت، توانایی نه گفتن به‌صورت قاطع در برابر خوشی‌های زودگذر است. برای تقویت این مهارت می‌توانید مانند ورزش‌کردن برای عضله‌سازی، عمل کنید. با تمرین نه گفتن در رابطه با لذت‌های زودگذر، بهتر می‌توانید در برابر وسوسه‌های بزرگ مقاومت کنید. امکان دارد با وجود شبکه‌های اجتماعی، فضای مجازی، دیدن فیلم و تفریح با دوستان صمیمی خود، وسوسه شوید و برنامه‌های روزانه خود را انجام ندهید. وقت گذراندن در فضای مجازی و یا با دوستان صمیمی خود هیچ‌گونه ایرادی ندارد، اما باید زمان و برنامه‌های خود را مدیریت نمایید. هر روز در حال تلاش برای کاهش زمان خود در فضای مجازی و شبکه‎‌های اجتماعی باشید.

نشان ندادن واکنش تند و عجولانه

افرادی که اقدام به تقویت و تمرینات خودشناسی نمی‌کنند، این قابلیت را ندارند در موقعیت‌های متفاوت عکس‌العمل عاقلانه‌ای از خود نشان دهند. معمولاً این افراد سریع از کوره در می‌روند و عکس‌العمل تند و عجولانه‌ای از خود نشان می‌دهند. بهتر است در این شرایط پیش از هر واکنشی یک نفس عمیق بکشید. این کار فرصتی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با ارزیابی شرایط مشاهده نمایید که بهترین عکس‌العمل را از خود نشان می‌دهید یا نه.

توجه به عیب و نقص‌های خود

به‌غیراز خدا هیچ فردی بدون عیب‌ونقص نیست. اگر عیب‌های خود را شناسایی نمایید، اما مسئولیت آن‌ها را قبول نکنید، به هیچ جایی نمی‌رسید. تمام افراد به‌سادگی در رابطه با عیب‌های دیگران بحث می‌کنند، اما نقص‌های خود را نمی‌بینند. تمرین های خودشناسی کمک می‌کند نسبت به دیگران کمتر عیب‌جویی کنید و ایرادات و عیب‌های خود را هم ببینید. بعد از شناسایی عیب‌های خود باید برای رفع آن‌ها اقدام نمایید. به‌جای بهانه‌تراشی سعی در پذیرش اشتباهات خود داشته باشید.

شناسایی زبان بدن خود

برای شناسایی زبان بدن خود، از خود کلیپ بگیرید و بعد آن را ببینید. این کار موجب تشخیص حرکات بدن خود می‌شود و اعتمادبه‌نفس بیشتری در شما ایجاد خواهد شد. در هنگام مشاهده فیلم به شیوه راه‌رفتن، صحبت‌کردن و حرکات بدن توجه خاصی داشته باشید. اگر در هنگام راه‌رفتن عادت دارید خم شوید و آهسته و نامفهوم صحبت کنید، باید بدانید این عادت توانایی افزایش میزان ترشح هورمون کورتیزول بدن را دارد و موجب کاسته شدن اعتمادبه‌نفس شما می‌شود. در مقابل صاف ایستادن، محکم راه‌رفتن، صحبت‌کردن به‌صورت واضح و رسا می‌تواند موجب ترشح هورمون تستوسترون شود و اعتمادبه‌نفس شما را افزایش دهد. استفاده از حرکات دست می‌تواند به بیان کردن افکارتان کمک کند و در نشان‌دادن عکس‌العمل مردم نسبت به شما تأثیرگذار باشد. توصیه می‌شود کلیپ‌های سخنرانی بزرگان را مشاهده کنید تا متوجه شوید در هنگام صحبت‌کردن از چه حرکاتی برای موفقیت و تأثیرگذاری بیشتر استفاده می‌کنند. حرکات دست و زبان بدن آن‌ها را در نظر بگیرید و این مهارت را در خود تقویت نمایید.

 

تمرین خودشناسی

 

شناسایی شخصیت خود

با شناخت شخصیت خود، این توانایی را دارید به‌سادگی اقدام به بهبود نقاط قوت خود کنید. همچنین می‌توانید نقاط ضعف خود را بهبود ببخشید. با درک نقاط قوت و استعدادهای خود، رسیدن به موفقیت دور از انتظار نیست. نقاط قوت همان مهارت و دانشی است که در طول زندگی می‌توانید آن را به دست آورید. درحالی‌که استعداد به‌صورت ذاتی در وجود شما قرار دارد. برای تعیین نوع شخصیت تست‌های بسیار زیادی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانید به شخصیت خود پی ببرید. در این صورت ابتدا برون‌گرا یا درون‌گرا بودن خود را تعیین نمایید. در این صورت می‌توانید نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها را دسته‌بندی نمایید. نقاط قوت و ضعف جزء عوامل درونی، همچنین فرصت‌ها و تهدیدها از عوامل محیطی محسوب می‌شوند.

مراقبت از خودگویی‌های خود

شاید تا حالا برای شما پیش‌آمده باشد که با خودتان حرف بزنید. همواره افکاری که از ذهن ما گذر می‌کنند، مفید نیستند. در رابطه با خودگویی‌ها مراقب باشید، چراکه کوچک‌ترین کلمات منفی می‌تواند موجب استرس و افسردگی در شما گردد. نسبت به بازخوردی که در برابر موفقیت‌ها و شکست‌های خود دارید، توجه نمایید. آیا تصور می‎کنید تمام موفقیت‌های شما شانسی به‌دست‌آمده؟ آیا بعد از شکست تنها خود را سرزنش می‌کنید؟ عکس‌العمل شما در مقابل موفقیت‌ها و شکست‌ها، بازخوردهای مثبت و منفی را در ذهن شما ایجاد می‌کنند. نسبت به خود بیشتر مهربان باشید و با عطوفت رفتار نمایید. برای کوچک‌ترین موفقیت‌های خود جشن بگیرید و از اشتباهات چشم‌پوشی کنید.

اختصاص دادن مدت‌زمان خاصی به مدیتیشن

مهم‌ترین تمرین خودشناسی مدیتیشن محسوب می‌شود. هنگامی‌که روی تنفس خود تمرکز می‌کنید، افکار منحرف سعی دارند حواس شما را پرت کنند. با مراقبه می‌توانید روی افکار منفی و منحرف نشدن ذهن خود کنترل داشته باشید. برای شروع تمرین 10 دقیقه کافی است. در یک مکان ساکت و بدون سروصدا قرار بگیرید، از طریق بینی نفس بکشید و از دهان خارج نمایید. در سکوت اقدام به شمارش تعداد نفس‌های خود کنید. با این کار می‌توانید تمرکز خود را بر روی افکارتان افزایش دهید.

در این مقاله سعی شد در رابطه با تمرین خودشناسی بحث کنیم. تمرین های خودشناسی می‌تواند در موفقیت، تصمیم‌گیری‌های درست، کنترل افکار، ممانعت از عکس‌العمل‌های عجولانه بسیار تأثیرگذار باشد. با خودشناسی می‌توانید در مسیر پیشرفت و رسیدن به اهداف خود گام بردارید.

برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید از روش زیر در تماس باشید.​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

دسته‌ها

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare