وبلاگ

بهداشت روان و آشنایی با برخی از اختلالات آن

بهداشت روان
مقالات

بهداشت روان و آشنایی با برخی از اختلالات آن

بهداشت روان می‌تواند در کیفیت زندگی و تغییر آن تأثیر بسیار زیادی داشته باشد. بهداشت روانی در رابطه با چگونگی تفکر، احساس و رفتار کردن است. بهداشت و روان یک مورد ضروری برای رشد انسان و سایر افراد است. به‌طورکلی این نوع بهداشت با نبود بیماری‌ها بسیار متفاوت است و برای رسیدن به این اهداف نیاز به راهکارهای ساده‌ای دارید. بهداشت شامل رفتارهایی هست که بیانگر سلامت روان، احساسات متعادل و شاد است. به‌طورکلی سلامت روان می‌‎تواند تأثیر چشمگیری در زندگی روزمره، روابط و سلامت فیزیکی داشته باشد. بااین‌حال عوامل بسیار زیادی در زندگی افراد نظیر ارتباط بین فردی و عوامل فیزیکی می‌توانند به اختلالات سلامت روان کمک نمایند. برای لذت بردن از زندگی و حفظ توانایی‌های فردی، مراقبت از سلامت روانی بسیار اهمیت دارد. برای انجام این کار باید به یک تعادل میان فعالیت‌های زندگی، مسئولیت‌ها و تلاش برای دستیابی به تاب‌آوری روان‌شناختی برسید. عواملی که می‌توانند در روان و بهداشت افراد تأثیر بگذارند شامل استرس، افسردگی و اضطراب است و برنامه‌های روزانه افراد را مختل می‌کنند.

بهداشت روان چیست؟

بهداشت و روان شامل مجموعه‌ای از رفتارها که بیانگر سلامت روان و تعادل در احساسات افراد است. هنگامی‌که بین اعضای خانواده احساسات پاک و انسانی برقرار است، سلامتی روان، شادابی و طراوت فرزندان تضمین می‌شود و به اوج رشد و شکوفایی خواهند رسید. براساس تحقیقات انجام شده کودکان بدون بهداشت و سلامت روان از لحاظ رشد عاطفی و جسمی دچار مشکلات می‌شوند و اغلب از ضعف جسمانی و روانی رنج می‌برند. سلامت روان باعث ممانعت از خیانت و انحراف انسان می‌شود. اغلب افراد بهداشت یا سلامت روان را برابر با نبود بیماری‌های روحی می‌دانند. در حقیقت همین که بیماری وجود نداشته باشد، رضایت دارند و به‌دنبال چیزهایی دیگری نیستند. روان‌شناسان بر این باور هستند که سلامت روانی در یک طیف قرار دارد. این طیف شامل بیماری‌های روانی و از جهتی دیگر سلامت روان را در پی دارد. هرچقدر افراد بتوانند از مرز بیماری‌های روحی خارج شوند و در جهت دیگر طیف‌ها در حال حرکت باشند؛ یعنی بهداشت و سلامت روان بیشتری دارند.

راهکارهایی برای ارتقاء بهداشت روان

به‌طورکلی این راهکارها شامل موارد زیر می‌شود:

 • داشتن فعالیت بدنی
 • مصرف غذای سالم
 • لذت بردن از پیاده‌روی به‌همراه دوستان یا خانواده
 • مراجعه به متخصص در صورت نیاز
 • اختصاص دادن 8 ساعت در شبانه‌روز برای استراحت
 • صحبت‌کردن با یک فرد مورد اطمینان در رابطه با احساسات خود

اختلالات بهداشت روانی شایع

​​​​​​​​شایع‌ترین انواع بیماری‌های روانی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ​اختلالات اضطراب
 • اختلالات خلقی
 • اختلالات اسکیزوفرنی

در ادامه قصد داریم به معرفی هرکدام از این اختلالات بپردازیم:

 1. اختلالات اضطراب

براساس گزارشات انجمن اضطراب و افسردگی در ایالات متحده، شایع‌ترین نوع بیماری روانی اختلالات اضطراب محسوب می‌شوند. افرادی که دچار ترس و اضطراب شدید هستند، مشکلات آن‌ها به اشیا و یا وضعیت‌های خاصی مرتبط است. اغلب افرادی که دچار اختلال اضطراب هستند، سعی می‌کنند در معرض هر چیزی که موجب تحریک آن‌ها می‌شود، اجتناب نمایند.

نمونه‌هایی از اختلالات اضطرابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

بهداشت روان

 

 • اختلال اضطراب عمومی (GAD)

براساس نظریات انجمن روانپزشکی آمریکا، اختلال اضطراب عمومی را یک نگرانی نامتناسب می‌دانند که زندگی روزمره را دچار اختلال می‌‎کنند. افراد ابتلا به اختلال اضطراب عمومی امکان دارد علائم فیزیکی را نیز تجربه نمایند که شامل موارد زیر هستند:

 • بی‌قراری
 • ​خستگی
 • ​جمع‌شدن عضلات
 • ​قطع شدن خواب

افراد مبتلا به GAD، علائم اضطراب، ضرورتاً به یک محرک منحصربه‌فرد نیاز ندارند. امکان دارد آن‌ها اضطراب بیش از اندازه را در مقابله با موقعیت‌های روزمره تجربه نمایند که خطر مستقیم را مشخص نمی‌کنند. این امکان وجود دارد که فرد مبتلا به GAD در برخی از مواقع بدون هیچ‌گونه محرکی، دچار احساس اضطراب شود.

 • اختلالات پانیک

افرادی که دچار اختلالات پانیک هستند، حملات هراس‌آمیزی را تجربه خواهند کرد که شامل ترس ناگهانی شدید یا احساس فاجعه و مرگ قریب‌الوقوع می‌شود.

 • فوبیاها​

فوبیا دارای انواع مختلفی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • فوبیاهای ساده

این امکان وجود دارد که فوبیای ساده شامل ترس نامتناسب از اشیا منحصربه‌فرد، سناریوها یا حیوانات باشد؛ به‌عنوان‌مثال، مرسوم‌ترین نوع فوبیای ساده، ترس از عنکبوت است.

 • فوبیای اجتماعی

در اغلب مواقع فوبیای اجتماعی را به‌عنوان اضطراب اجتماعی شناخته می‌شود. این مورد ترس از قرارگیری در معرض قضاوت دیگران خواهد بود. این نوع افراد، در اغلب مواقع از قرارگیری در معرض محیط‌های اجتماعی ممانعت می‌کنند.

 • آگورافوبیا

به این مورد اصطلاحاً به ترس از شرایطی اشاره دارد که در هنگام فرارکردن احتمالاً دشوار باشد. در آگورافوبیا افراد ترس از حضور در آسانسور، قطار در حال حرکت دارند. اغلب افراد این نوع فوبیا را به‌عنوان ترس از بیرون ماندن اشتباه می‌گیرند.

 • اختلال وسواس فکری – عملی (OCD)

افرادی که به OCD مبتلا هستند، دچار اجبارهای زیادی می‌شوند. در این صورت آن‌ها مدام افکار استرس‌زا و تمایل شدید به انجام کارهای تکراری نظیر شست دست‌ها را تجربه می‌کنند.

 • اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

این امکان وجود دارد PTSD بعد از تجربه یا مشاهده یک رویداد استرس‌زا و یا تصادف اتفاق می‌افتد. بعد از این نوع اتفاقات، فرد تصور می‌کند که زندگی خود و دیگران در خطر است. در این نوع اختلال، افراد احتمالاً احساس ترس داشته باشند و یا هیچ‌گونه کنترلی بر آنچه در حال رخ‌دادن است، نداشته باشند. این احساسات ناشی از ضربه روحی و ترس، می‌توانند به وقوع PTSD کمک نمایند.

 

بهداشت روان

 

 1. اختلالات خلقی مربوط به بهداشت و روان

این امکان وجود دارد مردم، به اختلالات خلقی با عنوان اختلال عاطفی یا افسردگی اشاره نمایند. افرادی که دچار این مشکل می‌شوند، تغییرات قابل‌توجهی در خلق‌وخوی آن‌ها ایجاد خواهد شد که شامل شیدایی بوده که یک دوره پرانرژی و سرخوشی یا افسردگی است. نمونه‌های اختلالات خلقی شامل افسردگی عمده، اختلال دوقطبی و عاطفی فصلی است.

 1. ​اختلالات اسکیزوفرنی

در حال حاضر مقامات بهداشت و  سلامت روان برای تعیین این مسئله در حال تلاش هستند که آیا اسکیزوفرنی یک اختلال جداگانه یا گروهی از بیماری‌های مرتبط است. اسکیزوفرنی یک وضعیت بسیار پیچیده است. براساس گزارش NIMH، معمولاً علائم اسکیزوفرنی بین سن 16 تا 30 سالگی مشاهده می‌شود. در این اختلال، فرد دارای افکاری است که پراکنده به نظر می‌رسد و علاوه‌براین امکان دارد پردازش اطلاعات را سخت و پیچیده نمایند. اسکیزوفرنی دارای علائم مثبت و منفی است. علائم مثبت شامل توهم و اختلالات فکری است. همچنین نشانه‌های منفی شامل گوشه‌گیری، نداشتن انگیزه و حالت روحی یکنواخت یا نامناسب است.

اصول بهداشت روان

برای این‌که جامعه و افراد در راستای بهداشت و سلامت روان حرکت کنند، آگاهی از اصول بهداشت از اهمیت خاصی برخوردار است. این اصول شامل موارد زیر هستند:

توجه به ایجاد محیط غنی برای پرورش کودکان

ابتدایی‌ترین اصولی که باید در نظر گرفته شود، ایجاد محیط سالم برای آموزش و تربیت کودکان است. رعایت این اصول به ارتقای سلامت و بهداشت جامعه کمک می‌کند. در حقیقت اغلب مشکلات و اختلالات روحی افراد به‌دلیل نداشتن تجربه محیط امن و رشددهنده در کودکی ناشی می‌شود. در این صورت ضروری است تلاش‌ها برای بالابردن سلامت روان در کودکی شروع شود و این تصور نداشته باشید که کودکان از مشکلات روحی و روانی در امان هستند.

ایجاد حمایت‌های اجتماعی برای افراد مسن

سلامت روان و برنامه‌های مطابق با آن تنها محدود به یک گروه سنی خاصی نمی‌شود. در این صورت تمام افراد جامعه حق دارند احساس رضایت داشته باشند و از حداکثر توانایی‌های خود بهره‌مند شوند. قرارگیری در سن بالا به معنای افسردگی و ناتوانی نیست، بلکه افراد مسن می‌توانند در زندگی خود لحظات شادی را سپری نمایند. این افراد می‌توانند با تمرین‌های مناسب از خود در مقابل اختلالات متعدد ذهنی مراقبت کنند.

وجود برنامه‌های سازمان‌یافته

بهداشت و سلامت روان یک‌شبه به دست نمی‌آید، بلکه به آموزش مهارت‌های متعدد نیاز دارد. این نوع آموزش‌ها باید به‌صورت سازمان‌یافته و هماهنگ در اختیار افراد قرار گیرند و در آن‌ها پایداری کردن به خرج داده شود. پیگیری مداخلات پیوسته با سلامت روان در مدارس و دانشگاه‌ها جزء برنامه‌هایی است باید در دستور کار قرار گیرد.

 

بهداشت روان

 

 پیگیری برنامه‌های مرتبط با خشونت خانگی

یکی از اصلی‌ترین عواملی که سلامت روانی افراد را تهدید می‌کند، خشونت خانگی است. به‌همین دلیل افراد باید اقدامات خودمراقبتی ضروری برای ممانعت از خشونت را آموزش ببینند و حمایت‌های اجتماعی در دسترس را شناسایی نمایند.

 تلاش برای کاهش فقر و فاصله طبقاتی در جامعه

از اصول مهم برنامه‌های سلامت روان، تلاش برای کاهش فقر در جامعه است. در حقیقت فقر و فاصله طبقاتی یکی از عوامل محیطی بسیار مؤثر در بروز انواع آسیب‌های روانی و کاهش بهداشت و سلامت روان جامعه است. آسیب‌های روانی نظیر اعتیاد و مصرف مواد غیرقانونی موجب اختلال روانی می‌شود و ارتباط مستقیمی با فقر دارد.

بهداشت روان شامل چه مواردی می‌شود؟

نبود بیماری‌های روحی جدی

نبود بیماری‌های روحی جدی، جزء ساده‌ترین علائم بهداشت و سلامت روان به‌حساب می‌آید. تمام افراد در برخی از روزها غمگین هستند و حوصله انجام هیچ‌گونه کاری را ندارند. این امکان وجود دارد در برخی از مواقع به‌دلیل یک موضوع اضطراب بالایی داشته باشند. تمام این موارد با بیماری‌های روانی تفاوت دارند. بیماری‌های روحی در این شرایط مدت‌زمان طولانی باقی می‌مانند. اغلب این بیماری‌ها با اضطراب یا افسردگی همراه هستند تا حدود بسیار زیادی کیفیت زندگی شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. در صورت مشاهده هر یک از این علائم می‌توانید از یک روان‌شناس کمک بگیرید.

بهداشت، سلامت روان و زندگی‌کردن در لحظه حال

یکی از دلایل افسردگی و اضطراب زندگی‌کردن درگذشته است. شاید متوجه این مسئله شده باشید که اغلب بیماران غمگین و افسرده درگیر مسائلی درگذشته هستند که نمی‌توانند آن‌ها را رها نمایند. همچنین فکرکردن به آینده و اتفاقاتی که قرار است رخ دهد، می‌تواند اضطراب را به‌همراه داشته باشد. یکی از علائم افرادی که برای بهداشت و سلامت روان خود در حال تلاش هستند این است که در لحظه زندگی می‌کنند و به‌خوبی قادرند از شرایط و لحظاتی که دارند، لذت ببرند.

روابط اجتماعی مطلوب

به‌طورکلی، علاوه‌بر زندگی فردی، داشتن روابط اجتماعی خوب با دیگران می‌تواند از نشانه‌های بهداشت و سلامت روان باشد. در این صورت یکی از علائم بیماری‌های روحی دچار مشکل شدن در روابط خود با دیگران است. اگر بهداشت و سلامت شما اهمیت دارد یک‌بار به روابط اجتماعی خود توجه نمایید و ببینید چند نفر در زندگی شما حضور دارند که در لحظات سخت می‌توانید حساب ویژه‌ای روی آن‌ها داشته باشید.

احساس رضایت در ابعاد مختلف زندگی

افرادی که دارای بهداشت و سلامت روان بالایی هستند، از شرایط زندگی خود رضایت دارند. این افراد به‌خوبی قادرند خود را با شرایط تطبیق دهند و همین مسئله موجب می‌شود کمتر دچار نگرانی و مشکلات روحی شوند. توصیه می‌شود کمتر درگیر اتفاقات ناگوار گذشته یا نگرانی‌های آینده باشید و از شرایط حال خود لذت ببرید.

در این مقاله سعی شد در رابطه با بهداشت روان بحث کنیم. بهداشت روانی شامل مجموعه‌ای از رفتارها که بیانگر سلامت روان افراد است. بهداشت و سلامت روان به‌منظور احساس رفاه و آرامش افراد است که بتوانند از تمام ظرفیت‌های روانی خود بهره‌مند شوند. در حقیقت برنامه‌های مرتبط با بهداشت و سلامت روان در حال تلاش هستند تا افراد توانایی‌های ذهنی خود را شناسایی کنند و کارایی خود را به حداکثر برسانند.

برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید از روش زیر در تماس باشید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

دسته‌ها

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare